Prokuratura twierdzi, że oszukali 74 tys. osób w całej Polsce. Wyłudzenia na ponad 181 mln złotych

Parabank, który działał pod kilkoma nazwami, na przestrzeni lat wyłudził zdaniem prokuratury łącznie 181 milionów złotych.
Parabank, który działał pod kilkoma nazwami, na przestrzeni lat wyłudził zdaniem prokuratury łącznie 181 milionów złotych. fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Parabank, który działał pod kilkoma nazwami na terenie całego kraju, został oskarżony przez gdańską prokuraturę o oszukanie prawie 73,6 tys. osób na łączną sumę ponad 181 mln zł. Oskarżeniem objęto 22 osoby - w tym szefostwo i pracowników, jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Maciej Załęski.

Na przestrzeni lat parabank działał pod kilkoma nazwami: Polska Korporacja Finansowa Skarbiec, Pożyczka Gotówkowa i Pomocna Pożyczka. Firmy, którymi zarządzały te same osoby, miały zawsze taki sam schemat działania.

Niskooprocentowane pożyczki
Swoim klientom oferowały pożyczki z atrakcyjnie niskim oprocentowaniem. Co więcej, o pieniądze ubiegać się mogły osoby zadłużone i nieposiadające zdolności kredytowej, często znajdujące się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Aby otrzymać kredyt, musiały tylko wnieść opłatę przygotowawczą w wysokości od 250 zł do nawet 50 tys. zł.

Nikt jednak nie informował klientów, że będą musieli spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków, np. dokonać zabezpieczeń na majątku. Pokrzywdzeni nie byli w stanie tego zrobić i w większości przypadków nie otrzymywali pożyczek. Żegnali się także z opłatą wstępną.

Stos aktów oskarżenia
Prokuratura, oprócz oszustwa, oskarżyła prezesa i wiceprezesa parabanku o nieskładanie sprawozdań finansowych i pranie brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Akta całej sprawy zgromadzone są w 720 kartonach i składają się z prawie 5 tysięcy tomów i załączników.


Choć działalność parabanków przez wielu uważana jest za kontrowersyjną, łatwość otrzymania pożyczki przyciąga do nich pełnych nadziei klientów. Z parabanków korzystają też oszuści, którzy na skradzione dowody zaciągają w nich tzw. chwilówki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.