Polska Fundacja Narodowa chwali się starym jachtem. Wystartuje nim w prestiżowych regatach

Polska Fundacja Narodowa chwali się pomalowaną na patriotyczne barwy łodzią. Planuje wygrać nią prestiżowe regaty
Polska Fundacja Narodowa chwali się pomalowaną na patriotyczne barwy łodzią. Planuje wygrać nią prestiżowe regaty fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Polska Fundacja Narodowa właśnie pochwaliła się swoim najnowszym projektem żeglarskim „I love Poland”. Zaprezentowała jacht treningowy, który ma posłużyć szkoleniu przyszłych mistrzów żeglarstwa i wygrywać w prestiżowych regatach. Szkoda tylko, że z takim sprzętem odpada w przedbiegach.

– Inwestujemy w umiejętności i w doświadczenia potrzebne do wygrywania wielkich wyścigów i bicia światowych rekordów. Do tego niezbędny jest najwyższej klasy jacht treningowo-wyczynowy. Takie wymagania spełnia zakupiona przez Polską Fundację Narodową jednostka VO 70 3. generacji – informuje PFN w komunikacie prasowym wysłanym mediom.

Tajemniczo brzmiąca „jednostka VO 70 3. generacji” to nic innego niż francuski, 7-letni jacht klasy Volvo Open 70, który od kilku miesięcy fundacja reperowała i przemalowywała na biało-czerwono. Szacunkowy koszt kupionej od Francuzów łodzi to od 800 do 1,2 mln euro.

Stary jacht nie wygra w zawodach
Aby unaocznić, jak wybornym sprzętem dysponuje, PFN opublikowała wideo, na którym widać, jak pomalowany w narodowe barwy jacht pruje przez morskie wody w rytm energicznej muzyki.

Jednak liczni eksperci od miesięcy podkreślają, że używana, 7-letnia łódź nie ma żadnych szans w regatach z powodu swojego technologicznego zacofania. – To tak jakby pan pojechał na zawody Formuły 1 10-letnim bolidem – ocenił w rozmowie z naTemat.pl Karol Jabłoński, wielokrotny mistrz świata w regatach.


Kupno francuskiej łodzi odbiło się szerokim echem i wywołało oburzenie wśród opinii publicznej. Tym bardziej, że tuż pod nosem PFN miało wybitnego polskiego stoczniowca z Olecka, którego jachty wygrywają zagraniczne regaty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.