Polska Fundacja Narodowa chwali się starym jachtem. Wystartuje nim w prestiżowych regatach

Polska Fundacja Narodowa chwali się pomalowaną na patriotyczne barwy łodzią. Planuje wygrać nią prestiżowe regaty
Polska Fundacja Narodowa chwali się pomalowaną na patriotyczne barwy łodzią. Planuje wygrać nią prestiżowe regaty fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Polska Fundacja Narodowa właśnie pochwaliła się swoim najnowszym projektem żeglarskim „I love Poland”. Zaprezentowała jacht treningowy, który ma posłużyć szkoleniu przyszłych mistrzów żeglarstwa i wygrywać w prestiżowych regatach. Szkoda tylko, że z takim sprzętem odpada w przedbiegach.

– Inwestujemy w umiejętności i w doświadczenia potrzebne do wygrywania wielkich wyścigów i bicia światowych rekordów. Do tego niezbędny jest najwyższej klasy jacht treningowo-wyczynowy. Takie wymagania spełnia zakupiona przez Polską Fundację Narodową jednostka VO 70 3. generacji – informuje PFN w komunikacie prasowym wysłanym mediom.

Tajemniczo brzmiąca „jednostka VO 70 3. generacji” to nic innego niż francuski, 7-letni jacht klasy Volvo Open 70, który od kilku miesięcy fundacja reperowała i przemalowywała na biało-czerwono. Szacunkowy koszt kupionej od Francuzów łodzi to od 800 do 1,2 mln euro.

Stary jacht nie wygra w zawodach
Aby unaocznić, jak wybornym sprzętem dysponuje, PFN opublikowała wideo, na którym widać, jak pomalowany w narodowe barwy jacht pruje przez morskie wody w rytm energicznej muzyki.

Jednak liczni eksperci od miesięcy podkreślają, że używana, 7-letnia łódź nie ma żadnych szans w regatach z powodu swojego technologicznego zacofania. – To tak jakby pan pojechał na zawody Formuły 1 10-letnim bolidem – ocenił w rozmowie z naTemat.pl Karol Jabłoński, wielokrotny mistrz świata w regatach.


Kupno francuskiej łodzi odbiło się szerokim echem i wywołało oburzenie wśród opinii publicznej. Tym bardziej, że tuż pod nosem PFN miało wybitnego polskiego stoczniowca z Olecka, którego jachty wygrywają zagraniczne regaty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.