ZUS znowu wyda kilkaset milionów. Dwie firmy biją się o lukratywny przetarg

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego. Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego. Poprzedni, który rodził się w bólach i kosztował kosmiczne pieniądze, ma już 20 lat. Gehenna pt. „Informatyzcja ZUS-u” zacznie się na nowo.

Jak pisze Rzeczpospolita, ZUS potrzebuje nowego systemu informatycznego i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Poprzedni był tworzony dwie dekady temu, przez ten czas przeszliśmy kilka zmian technologii.

W planowanym przetargu będą się liczyły prawdopodobnie tylko dwie firmy. Nie zostaną do niego dopuszczone zagraniczne podmioty, bo system będzie obsługiwał wrażliwe dane 25 milionów Polaków, zaś przepływające przez niego środki to aż jedna trzecia budżetu państwa.

Autorem pierwszego systemu informatycznego dla ZUS z 1997 r. jest Prokom, czyli obecne Asseco. Choć od lat to właśnie Asseco zajmowało się utrzymaniem systemu, od tego roku jego obsługę przejął Comarch, który zaproponował instytucji niższą cenę.

System informatyczny dla ZUS
I w zasadzie tylko te dwie firmy mają odpowiednie zaplecze i doświadczenie, by zbudować tak skomplikowany i obszerny system, jaki jest potrzebny ZUS-owi.

Rzecznik Zakładu potwierdził, że obie firmy zostały już zaproszone do złożenia ofert. Wartość kontraktu z pewnością sięgnie kilkuset milionów złotych.

Nie znaczy to, że ZUS jest do tyłu z nowoczesnymi technologiami. Niedawno wyszło na jaw, że urzędnicy szukają nieuczciwych świadczeniobiorców na Facebooku - i znajdują ich całkiem sporo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.