ZUS znowu wyda kilkaset milionów. Dwie firmy biją się o lukratywny przetarg

Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego. Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje nowego systemu informatycznego. Poprzedni, który rodził się w bólach i kosztował kosmiczne pieniądze, ma już 20 lat. Gehenna pt. „Informatyzcja ZUS-u” zacznie się na nowo.

Jak pisze Rzeczpospolita, ZUS potrzebuje nowego systemu informatycznego i nikt nie ma co do tego wątpliwości. Poprzedni był tworzony dwie dekady temu, przez ten czas przeszliśmy kilka zmian technologii.

W planowanym przetargu będą się liczyły prawdopodobnie tylko dwie firmy. Nie zostaną do niego dopuszczone zagraniczne podmioty, bo system będzie obsługiwał wrażliwe dane 25 milionów Polaków, zaś przepływające przez niego środki to aż jedna trzecia budżetu państwa.

Autorem pierwszego systemu informatycznego dla ZUS z 1997 r. jest Prokom, czyli obecne Asseco. Choć od lat to właśnie Asseco zajmowało się utrzymaniem systemu, od tego roku jego obsługę przejął Comarch, który zaproponował instytucji niższą cenę.

System informatyczny dla ZUS
I w zasadzie tylko te dwie firmy mają odpowiednie zaplecze i doświadczenie, by zbudować tak skomplikowany i obszerny system, jaki jest potrzebny ZUS-owi.

Rzecznik Zakładu potwierdził, że obie firmy zostały już zaproszone do złożenia ofert. Wartość kontraktu z pewnością sięgnie kilkuset milionów złotych.

Nie znaczy to, że ZUS jest do tyłu z nowoczesnymi technologiami. Niedawno wyszło na jaw, że urzędnicy szukają nieuczciwych świadczeniobiorców na Facebooku - i znajdują ich całkiem sporo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.