Fala emigracji zarobkowej rośnie. W tym kraju Polacy dostają najwyższe pensje

Na emigracji można zarobić trzy razy więcej, niż w Polsce.
Na emigracji można zarobić trzy razy więcej, niż w Polsce. Fot. stefanos papachristou/flickr/bit.ly/1s70kQ7
W Polsce minimalna pensja wynosi 2100 złotych. Na Zachodzie można zarobić grubo ponad trzy razy więcej. Średnie zarobki Polaków za granicą wynoszą 7,7 tys. zł brutto i – co ważne – ciągle rosną. Tylko w zeszłym roku zarobili oni 136,5 mld złotych. Gdzie płacą najlepiej?

Austria to stosunkowo rzadki, ale wybitnie opłacalny kierunek wyjazdów zarobkowych Polaków. W tym europejskim kraju uśrednione zarobki naszych rodaków wynoszą niemal 9 tys. zł miesięcznie (brutto).

Takie dane dotyczące zeszłego roku zebrała firma Euro-Tax.pl. Jeszcze rok wcześniej było to ponad 9,7 tys. zł.

Austrię szybko gonią Irlandia i Wielka Brytania. Tam można dostać odpowiednio 8,6 i 7,8 tysięcy brutto. Te sumy szybko rosną, bo jak wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Adam Powiertowski, szef Euro-Taksu, większość pracujących tam naszych rodaków to specjaliści i fachowcy delegowani przez krajowe firmy.

Ile przywozimy do kraju?
Z kolei nasi gastarbeiterzy w Niemczech zarabiają dosłownie ciut mniej, niż na Wyspach. Za to ich liczebność sięga niemal 700 tysięcy ludzi. W 2017 roku zarobili na niemieckim rynku 32,6 mld zł.

Problem w tym, że kompletnie nie przekłada się to na wysokość sum transferowanych do kraju. W 2017 roku rodacy przelali na swoje konta w Polsce równowartość do 16,3 mld zł – to o 100 mln zł mniej, niż rok wcześniej. Wygląda więc na to, ze zadomawiają się na Zachodzie.

Adam Powiertowski dodaje też, że fala emigracji zarobkowej wyraźnie rośnie. Za granicę wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie. Nic dziwnego, skoro w Polsce średnia płaca w 2017 roku oscylowała wokół 2,8 tys. zł na rękę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.