Ryanair się doigrał. Inspekcja Pracy szykuje się do kontroli u taniego przewoźnika

RPO Adam Bodnar chciałby, żeby Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała sytuację u najsłynniejszego z tanich przewoźników.
RPO Adam Bodnar chciałby, żeby Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała sytuację u najsłynniejszego z tanich przewoźników. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zwrócił się do głównego inspektora pracy – Wiesława Łyszczka – o kontrolę warunków pracy w „tanich” liniach lotniczych Ryanair. To efekt doniesień o tym, że firma chce „zoptymalizować” stanowiska pracy trzystu swoich pracowników w Polsce – zamieniając ich umowy o pracę na samozatrudnienie.

RPO nie pozostawia wątpliwości, że został zaalarmowany publikacjami w mediach. „Z doniesień prasowych wynika, że od października br. nowe kontrakty mają być zawierane między Ryanair Sun, a stewardesami i stewardami – po założeniu przez nich działalności gospodarczej prowadzonej na własny rachunek” – podkreśla urząd rzecznika w oświadczeniu na ten temat.

„W wyniku zmiany dotychczasowi pracownicy Ryanaira uzyskają status kontrahentów. Zmiana ta doprowadzi do znacznego pogorszenia dotychczasowych warunków zatrudnienia” – kwituje.

Irlandzkie linie lotnicze mają w ostatnich miesiącach fatalną passę: są pod naciskiem niedawno założonych w firmie związków zawodowych, które zafundowały menedżerom kilka spektakularnych akcji protestacyjnych, tracą klientów i redukują siatkę połączeń, podpadły Komisji Europejskiej.

Reakcją firmy były (adresowane do pracowników w krajach zachodnich) „pogróżki” przenoszenia działalności do Europy Wschodniej, gdzie pracownicy mają być mniej wybredni i „roszczeniowi”. Jednocześnie przewoźnik najwyraźniej próbuje zapobiec powtórce sytuacji i narodzeniu się silnych związków na Wschodzie (w Polsce pracownicy firmy zawiązali organizację związkową dopiero 12 września) – i, jak widać, zawczasu próbuje „zdusić problem w zarodku”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.