Miał konkurować z Facebookiem, tymczasem pójdzie do kasacji. Z sieci zniknie wielki portal społecznościowy

Google+ poniósł olbrzymią porażkę: nie przyciągnął młodych, ani użytkowników znudzonych Facebookiem.
Google+ poniósł olbrzymią porażkę: nie przyciągnął młodych, ani użytkowników znudzonych Facebookiem. Fot. 123rf.com
Są firmy, które marzą o takich wynikach: 111 milionów użytkowników w apogeum, brand o gigantycznej rozpoznawalności, potężne możliwości. Mimo wszystkich tych atutów, po siedmiu latach istnienia Google+ w swojej najważniejszej – adresowanej do indywidualnych użytkowników – postaci zniknie z sieci.


Pretekstem do ogłoszonej wczoraj decyzji o zamknięciu „konsumenckiej” wersji znanego portalu społecznościowego był potencjalny wyciek danych pół miliona użytkowników, do jakiego mogło dojść w poprzednich latach. W zabezpieczeniach portalu wykryto bowiem istniejącą od dwóch lat lukę, która narażała na szwank dane części użytkowników (nazwiska, e-maile, zawody, płeć, wiek).

Alphabet – jak dziś nazywa się Google – zastrzega, że luka nie została najprawdopodobniej wykorzystana przez któregokolwiek z deweloperów. Inna sprawa, że firma długo ukrywała fakt ekspozycji danych przed regulatorami rynku. Ale samo doniesienie wystarczyło, by na giełdzie inwestorzy przecenili akcje firmy o 2 proc. – i najwyraźniej przesądziło o losie portalu społecznościowego.

Ale los Google+ był zapewne przypieczętowany od dawna. W 2011 roku, w ciągu dwóch tygodni od uruchomienia portalu, zarejestrowało się 10 mln użytkowników, w miesiąc było ich 25 mln, a do października 2013 r. uzbierało się 540 milionów. Ale potem był już tylko zjazd: w 2015 r. „Forbes” doliczył się zaledwie 111 mln aktywnych użytkowników. Co gorsza, miesięcznie spędzali oni na stronie nieco ponad 3 minuty (gdy na Facebooku – średnio siedem i pół godziny).


– Miasto duchów – podsumował już wówczas „The New York Times”. Dziś 90 proc. wejść na stronę kończy się wylogowaniem w ciągu 5 sekund. Nic dziwnego, że luki w zabezpieczeniach nikt nie wykorzystał. W przyszłości w użyciu pozostanie tylko wersja portalu dla firm, konsumencka ma zniknąć w ciągu 10 miesięcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.