Polska najlepsza na świecie w wydatkach socjalnych. Wyprzedziła ponad setkę innych krajów

Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu Oxfam pod kątem wydatków socjalnych
Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu Oxfam pod kątem wydatków socjalnych 123rf.com
Polska zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wydatków socjalnych w rankingu dotyczącym walki z nierównościami przygotowanym przez organizację Oxfam. Nasz kraj pod tym względem wypadł najlepiej pośród 157 badanych krajów.

Jak wyjaśnia portal businessinsider.com.pl, to druga edycja „Indeksu zaangażowania w zmniejszanie nierówności”, który mierzy działania rządu w zakresie wydatków socjalnych, podatków i praw pracowniczych. Według Oxfam te trzy obszary mają realny wpływ na zmniejszanie nierówności.

Polska, oprócz pierwszego miejsca pod względem wydatków socjalnych, znalazła się również na 33 miejscu w kategorii praw pracowniczych oraz 114 miejscu pod kątem opodatkowania. To uplasowało ją wśród 157 badanych państw na 20 miejscu w ogólnym rankingu.

Dzieci lepiej, emeryci gorzej
Nasz kraj dobrze wypadł również w najnowszych danych Eurostatu dotyczących dzieci zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Jeszcze w 2016 r. takich dzieci było w Polsce 24,2 proc. W 2017 r. Polska odnotowała spadek o 6,3 proc. - do 17,9 proc. To najniższy wskaźnik w historii naszego kraju.


Niestety sytuacja nie jest równie kolorowa w przypadku polskich seniorów. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, najnowszy raport NIK wykazał, że pomocy pielęgniarki lub opiekunki środowiskowej potrzebuje aż 2 mln emerytów w Polsce. Realną pomoc otrzymuje zaledwie co setny starszy człowiek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.