Polska najlepsza na świecie w wydatkach socjalnych. Wyprzedziła ponad setkę innych krajów

Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu Oxfam pod kątem wydatków socjalnych
Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu Oxfam pod kątem wydatków socjalnych 123rf.com
Polska zdobyła pierwsze miejsce w kategorii wydatków socjalnych w rankingu dotyczącym walki z nierównościami przygotowanym przez organizację Oxfam. Nasz kraj pod tym względem wypadł najlepiej pośród 157 badanych krajów.

Jak wyjaśnia portal businessinsider.com.pl, to druga edycja „Indeksu zaangażowania w zmniejszanie nierówności”, który mierzy działania rządu w zakresie wydatków socjalnych, podatków i praw pracowniczych. Według Oxfam te trzy obszary mają realny wpływ na zmniejszanie nierówności.

Polska, oprócz pierwszego miejsca pod względem wydatków socjalnych, znalazła się również na 33 miejscu w kategorii praw pracowniczych oraz 114 miejscu pod kątem opodatkowania. To uplasowało ją wśród 157 badanych państw na 20 miejscu w ogólnym rankingu.

Dzieci lepiej, emeryci gorzej
Nasz kraj dobrze wypadł również w najnowszych danych Eurostatu dotyczących dzieci zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Jeszcze w 2016 r. takich dzieci było w Polsce 24,2 proc. W 2017 r. Polska odnotowała spadek o 6,3 proc. - do 17,9 proc. To najniższy wskaźnik w historii naszego kraju.


Niestety sytuacja nie jest równie kolorowa w przypadku polskich seniorów. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, najnowszy raport NIK wykazał, że pomocy pielęgniarki lub opiekunki środowiskowej potrzebuje aż 2 mln emerytów w Polsce. Realną pomoc otrzymuje zaledwie co setny starszy człowiek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.