Koniec gospodarczego eldorado. Polaków nie będzie już stać na tak wystawne zakupy

Polaków nie czekają podwyżki w płacach, ale ceny w sklepach wzrosną
Polaków nie czekają podwyżki w płacach, ale ceny w sklepach wzrosną 123rf.com
To ostatni tak dobry gospodarczo rok - przestrzegają ekonomiści. Choć w ostatnich latach polska koniunktura pędziła, teraz czeka ją poważne spowolnienie. Co więcej, mimo że pensje nie wzrosną, ceny w sklepach wręcz przeciwnie.

Nadchodzą trudne czasy dla polskiej gospodarki. Jak podaje portal money.pl, analitycy ekonomiczni wieszczą jej wyhamowanie. To przede wszystkim oznacza spadek wzrostu PKB, ale także zatrudnienia i podwyżek płac.

Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, według najnowszych danych firmy Korn Ferry Hay Group, pracodawcy nie planują na przyszły rok spektakularnych podwyżek. Ma na to wpływ wzrost cen za energię elektryczną i paliwo.

Pensje takie same, ceny w sklepach wyższe
Spowolnienie polskiej gospodarki zapowiada również minister finansów Teresa Czerwińska. – Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury – mówiła.

Brak podwyżek w pensjach może odbić się na zwyczajach zakupowych Polaków, albowiem ceny w sklepach wcale nie zamierzają stać w miejscu. Zwyżki cen za bułki i chleb już sięgają 25 proc., a to dopiero początek. To m.in. efekt suszy i upałów, które zmasakrowały tegoroczne plony.

Alarmujące wzrosty cen można zaobserwować nie tylko w sektorze spożywczym. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, również ceny paliw oraz prądu dobijają rekordowych wysokości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.