Koniec gospodarczego eldorado. Polaków nie będzie już stać na tak wystawne zakupy

Polaków nie czekają podwyżki w płacach, ale ceny w sklepach wzrosną
Polaków nie czekają podwyżki w płacach, ale ceny w sklepach wzrosną 123rf.com
To ostatni tak dobry gospodarczo rok - przestrzegają ekonomiści. Choć w ostatnich latach polska koniunktura pędziła, teraz czeka ją poważne spowolnienie. Co więcej, mimo że pensje nie wzrosną, ceny w sklepach wręcz przeciwnie.

Nadchodzą trudne czasy dla polskiej gospodarki. Jak podaje portal money.pl, analitycy ekonomiczni wieszczą jej wyhamowanie. To przede wszystkim oznacza spadek wzrostu PKB, ale także zatrudnienia i podwyżek płac.

Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, według najnowszych danych firmy Korn Ferry Hay Group, pracodawcy nie planują na przyszły rok spektakularnych podwyżek. Ma na to wpływ wzrost cen za energię elektryczną i paliwo.

Pensje takie same, ceny w sklepach wyższe
Spowolnienie polskiej gospodarki zapowiada również minister finansów Teresa Czerwińska. – Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury – mówiła.

Brak podwyżek w pensjach może odbić się na zwyczajach zakupowych Polaków, albowiem ceny w sklepach wcale nie zamierzają stać w miejscu. Zwyżki cen za bułki i chleb już sięgają 25 proc., a to dopiero początek. To m.in. efekt suszy i upałów, które zmasakrowały tegoroczne plony.

Alarmujące wzrosty cen można zaobserwować nie tylko w sektorze spożywczym. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, również ceny paliw oraz prądu dobijają rekordowych wysokości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.