Sąd Najwyższy po raz pierwszy o zakazie handlu w niedziele. Są poważne wątpliwości

Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie zakazu handlu w niedziele.
Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie zakazu handlu w niedziele. fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
To pierwszy raz, kiedy Sąd Najwyższy pochyli się nad kwestią związaną z zakazem handlu w niedzielę. Palącą kwestię zgłosił Sąd Okręgowy w Olsztynie i dotyczy ona wyjątku w przepisach, który pozwala na niedzielny handel.


Sąd Okręgowy w Olsztynie chce, by Sąd Najwyższy wyjaśnił budzący wątpliwości przepis z ustawy o niehandlowych niedzielach. Chodzi punkt, który pozwala na niedzielny handel, jeśli sprzedaż placówki w przeważającym stopniu oparta jest na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.

Wątpliwości w przepisach
Według olsztyńskiego sądu przepis nie wyjaśnia, czy należy prowadzić sprzedaż wszystkich wymienionych usług czy wystarczy handlować tylko jedną (np. prasą). Sąd Najwyższy ma na wokandzie rozstrzygnięcie tej kwestii na 19 grudnia b.r.

Po wprowadzeniu zakazu niedzielnego handlu do sądów lawinowo posypały się wnioski ze strony Inspekcji Pracy o ukaranie przedsiębiorców. Jednak sądy nie tak chętnie karzą przedsiębiorców, którzy według PIP złamali przepisy. Świadczyć może o tym szereg wygranych ostatnio spraw przez franczyzobiorców sieci Żabka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.