Niby co łaska, ale... Tyle w kościele kosztują najpopularniejsze "usługi" dla wiernych

Cennik za usługi duszpasterskie nie jest zawsze jasny. Niektórzy księża ułatwiają wiernym sprawę, podpowiadając, ile zapłaciły za nie inne rodziny.
Cennik za usługi duszpasterskie nie jest zawsze jasny. Niektórzy księża ułatwiają wiernym sprawę, podpowiadając, ile zapłaciły za nie inne rodziny. 123rf.com
Chrzest, ślub czy pogrzeb nie zdarzają się w ludzkim życiu codziennie. Z tego powodu ustalenie określonej ceny za realizację takich świadczeń w kościele może być nieco kłopotliwe. Dla ułatwienia przedstawiamy uśredniony cennik kościelnych usług.


Badania cen w 100 polskich kościołach podjął się Instytut Badawczy ABR SESTA na zlecenie wp.pl i portalu money.pl. Ankieterzy przeprowadzali rozmowę z księżmi, siostrami zakonnymi i osobami świeckimi pracującymi w parafialnych kancelariach.

Konkretne stawki nie padały często
Wyciągnięcie konkretnych kwot ze strony rozmówców nie było łatwe. Choć niektórzy podawali ją od razu, część mówiła, że nie ma stałej opłaty. Częstą informacją, która była swoistym punktem odniesienia dla ankieterów, były odpowiedzi w stylu: zazwyczaj rodzice/rodzina/młodzi dają - tu padała konkretna kwota.

Cenniki były bardzo różne. Za chrzest najmniej oczekiwano w diecezji gnieźnieńskiej - 50 zł, a najwięcej w poznańskiej - 300 zł. Z kolei najniższa stawka za ślub - 100 zł - padła w jednej z parafii diecezji zamojsko-lubaczowskiej, zaś najwyższa - 1000 zł - we Wrocławiu. W przypadku pogrzebów najtaniej było w diecezji szczecińsko-kamieńskiej - 100 zł, a najdrożej w łódzkiej - 1200 zł.

Średnie ceny kościelnych świadczeń
Na podstawie zebranych danych instytut uśrednił ceny za poszczególne usługi. Za udzielenie chrztu księża oczekują średnio 130 zł. Ślub kosztuje nieco więcej, bo 515 zł. Najdrożej wierni zapłacą za pogrzeb - uśredniona stawka wynosi 598 zł.


Ci, którzy wciąż są nieprzekonani i niepewni, ile powinni dać księdzu za ślub, chrzest czy pogrzeb, mogą skorzystać z internetowej porównywarki duszpasterskich usług colaska.pl.

Polskie kościoły coraz chętniej wprowadzają w swoje progi technologiczne nowinki. Jeśli na wizytę w parafii zapomnimy gotówki za jedną z usług „co łaska” w niektórych kancelariach można zapłacić kartą płatniczą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)