Tego potrzebuje Polak, by być szczęśliwy w pracy. I nie chodzi wyłącznie o pieniądze

Polscy pracownicy są umiarkowanie szczęśliwi ze swojej pracy.
Polscy pracownicy są umiarkowanie szczęśliwi ze swojej pracy. flickr.com / Indi Samarajiva / CC BY 2.0
Polacy w pracy są umiarkowanie szczęśliwi – wynika z tegorocznej edycji badania „Szczęście w pracy Polaków” przeprowadzonego przez Jobhouse. Choć na nasze zadowolenie wciąż w największym stopniu wpływają pieniądze, to coraz większe znaczenie mają dla nas relacje ze współpracownikami i przełożonym.


Stereotyp narzekającego na wszystko Polaka przełamuje druga już edycja badania satysfakcji zawodowej polskich pracowników. Ankietowani lubią swoich współpracowników, czują się zmotywowani, rzadko wyrabiają nadgodziny, a większość z nich nie uznaje swojej pracy za nużącą.

Co wpływa na szczęście w pracy?
Z drugiej strony polscy pracownicy czują deficyt feedbacku co do wykonywanych zadań. Dodatkowo, choć zakres obowiązków oceniają jako adekwatny do kompetencji, to większość z nich (5,9 pkt na 10 pkt) czuje, że zarabia za mało w odniesieniu do swojego zaangażowania i rezultatów.

A pieniądze to dla Polaków najważniejszy czynnik, który wpływa na szczęście w pracy. Najwyżej uplasowało go aż 86 proc. badających. Jednak coraz większą popularnością cieszy się atmosfera w pracy (80 proc. wskazań), a także relacje z przełożonym (75 proc.), które ankietowani w 2017 r. wskazywali o wiele rzadziej (50 proc.)


Na poczucie zadowolenie wpływa także możliwość rozwoju w pracy (76 proc.) oraz zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym (72 proc.).

Kiedy zmienić pracę na nową
Co, jeśli czujemy się w pracy nieszczęśliwi? Nawet jeśli nieszczególnie lubimy naszą pracę, mamy szerokie pole do manewru, by to zmienić. Jak polecała Jolanta Jastrzębska w rozmowie z INNPoland.pl, najistotniejsze jest komunikowanie o swoich potrzebach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.