Bydgoszcz ostro stawia się kierowcom. Samochody nie mogą parkować na chodniku

Ulica Kołłątaja w Bydgoszczy przed zmianami. Teraz auta będą parkować na jezdni.
Ulica Kołłątaja w Bydgoszczy przed zmianami. Teraz auta będą parkować na jezdni. Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta
W Bydgoszczy ruszyła zainicjowana przez społeczników kampania „odzyskiwania chodników dla pieszych”. Akcja, której sekunduje zresztą wielu kierowców, obejmuje przede wszystkim te ulice, gdzie na jezdniach wciąż jest na tyle miejsca, by móc tam parkować auta bez zakłócania ruchu. Zgodnie z planami społeczników miasto ma być piękniejsze i bardziej komfortowe.

Parkowanie na chodnikach zabiera pieszym przestrzeń i utrudnia poruszanie się, powoduje przedwczesne niszczenie chodników – tak uzasadniają swoją inicjatywę społecznicy.

I idą za ciosem: miasto przemierzyli już aktywiści lokalnego Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, wybierając pierwsze ulice, na których należałoby „uwolnić chodniki” – m.in. ul. Kołłątaja, Reja czy Libelta. Na pierwszej z nich właśnie zakończyły się prace: miejsca postojowe przeniesiono na jezdnię, pozostało tylko zmienić stosowne znaki drogowe, posadzono też nowe drzewa.

Dekomunizacja chodników
– Tam, gdzie to tylko możliwe, będziemy oddawać chodniki pieszym. W kraju nazywa się to dekomunizacją chodników – cytuje wiceprezydenta miasta, Mirosława Kozłowicza, bydgoski dodatek do „Gazety Wyborczej”.

– Auta na chodniki wpuszczono w PRL, my chcemy w Bydgoszczy wejść w XXI wieku – dodawał bydgoski wiceprezydent. Trudno się dziwić, widząc, co dzieje się na ulicach polskich miast.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.