12 listopada wolny, ale co ze sklepami? Znamy stanowisko Inspekcji Pracy

12 listopada dniem wolnym od pracy, ale czy również od handlu?
12 listopada dniem wolnym od pracy, ale czy również od handlu? Fot. Agencja Gazeta
Ledwie ustawa o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym od pracy z senackimi poprawkami została przyjęta w Sejmie i położona na prezydenckim biurku, a już Andrzej Duda złożył na niej swój podpis. To oznacza, że w przyszły poniedziałek nie pójdziemy do pracy. Czy dotyczy to też sklepów?

Chaos w ustawie
Poprawki w ustawie wprowadzone przez senatorów miały za zadanie zwolnić z obowiązku stawienia się 12 listopada w pracy ludzi pracujących w handlu. Tymczasem wprowadziły więcej zamieszania, niż porządku - zdaniem ekspertów przepisy są nieprecyzyjne i umożliwiają ominięcie zakazu handlu.

Jak zauważyli prawnicy, ograniczenie handlu w niedziele i święta obejmuje tylko przypadki wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, a w niej 12 listopada nie został wymieniony. Chaotyczna ustawa dawała zatem w pewnym sensie wolną rękę sklepom w sprawie decyzji o handlowaniu tego dnia.

Stanowisko Lidla
Redakcja INNPoland.pl poznała oficjalne stanowisko ze strony Lidl Polska w związku z otwarciem sklepów sieci.

– Firma Lidl Polska zadecydowała, że sklepy Lidl w dniu 12 listopada będą zamknięte. Dodatkowy dzień pozwoli wszystkim naszym pracownikom lepiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Doceniamy ich pracę i zaangażowanie oraz chcemy, aby dłużej mogli cieszyć się wspólnym czasem z rodziną i bliskimi – czytamy w oświadczeniu.


PIP rozjaśnia ostateczne wątpliwości
Wątpliwości w sprawie chaotycznej ustawy ostatecznie rozwiewa w oficjalnym oświadczeniu Państwowa Inspekcja Pracy wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według PIP „nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia”, aby zakaz handlu nie miał mieć miejsca również 12 listopada.

– W związku z przyjęciem przez Sejm poprawki Senatu, w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – wyjaśnia Inspekcja Pracy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.