12 listopada wolny, ale co ze sklepami? Znamy stanowisko Inspekcji Pracy

12 listopada dniem wolnym od pracy, ale czy również od handlu?
12 listopada dniem wolnym od pracy, ale czy również od handlu? Fot. Agencja Gazeta
Ledwie ustawa o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym od pracy z senackimi poprawkami została przyjęta w Sejmie i położona na prezydenckim biurku, a już Andrzej Duda złożył na niej swój podpis. To oznacza, że w przyszły poniedziałek nie pójdziemy do pracy. Czy dotyczy to też sklepów?


Chaos w ustawie
Poprawki w ustawie wprowadzone przez senatorów miały za zadanie zwolnić z obowiązku stawienia się 12 listopada w pracy ludzi pracujących w handlu. Tymczasem wprowadziły więcej zamieszania, niż porządku - zdaniem ekspertów przepisy są nieprecyzyjne i umożliwiają ominięcie zakazu handlu.

Jak zauważyli prawnicy, ograniczenie handlu w niedziele i święta obejmuje tylko przypadki wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, a w niej 12 listopada nie został wymieniony. Chaotyczna ustawa dawała zatem w pewnym sensie wolną rękę sklepom w sprawie decyzji o handlowaniu tego dnia.

Stanowisko Lidla
Redakcja INNPoland.pl poznała oficjalne stanowisko ze strony Lidl Polska w związku z otwarciem sklepów sieci.

– Firma Lidl Polska zadecydowała, że sklepy Lidl w dniu 12 listopada będą zamknięte. Dodatkowy dzień pozwoli wszystkim naszym pracownikom lepiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Doceniamy ich pracę i zaangażowanie oraz chcemy, aby dłużej mogli cieszyć się wspólnym czasem z rodziną i bliskimi – czytamy w oświadczeniu.


PIP rozjaśnia ostateczne wątpliwości
Wątpliwości w sprawie chaotycznej ustawy ostatecznie rozwiewa w oficjalnym oświadczeniu Państwowa Inspekcja Pracy wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według PIP „nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia”, aby zakaz handlu nie miał mieć miejsca również 12 listopada.

– W związku z przyjęciem przez Sejm poprawki Senatu, w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – wyjaśnia Inspekcja Pracy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.