Kontynuacja Konstytucji Biznesu przyjęta cichaczem. Sejm niemal jednogłośnie przegłosował Pakiet MŚP

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. To w jej resorcie opracowano Pakiet MŚP.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. To w jej resorcie opracowano Pakiet MŚP. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Głosowanie było niemalże przez aklamację: 420 posłów „za”, ani jeden „przeciw”, jedynie 2 osoby wstrzymały się od głosu. Takie były wyniki głosowania nad „Pakietem MŚP” – zestawem ułatwień, oszczędności i przywilejów dla małych i średnich firm. Dzięki nim przedsiębiorcy powinni w ciągu dekady zaoszczędzić niebagatelne 4 miliardy złotych.


Pakiet MŚP to kolejny po Konstytucji biznesu i „100 zmianach dla firm” kompleksowy zestaw zmian i ułatwień w przepisach, które mają uprościć życie polskiego przedsiębiorcy. W skład przygotowanego przez resort finansów pakietu wchodzi niemal 50 zmian obowiązujących przepisów.

Wśród nich znalazły się następujące rozwiązania: możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników najmniej wypadkowych, skrócenie z 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Na mocy nowych przepisów status „małego podatnika” będzie obejmować firmy o sprzedaży do pułapu 2 mln euro (został podniesiony z 1,2 mln euro), co da kolejnym firmom szansę na ułatwienia w amortyzacji, rzadsze wpłacanie zaliczek na PIT i CIT czy niższy podatek CIT. Z CIT zostaną zwolnione niektóre dochody alternatywne spółek inwestycyjnych, uzyskane ze zbycia udziałów lub akcji. Z podatku zwolnione zostaną odszkodowania przeznaczone na odtworzenie zniszczonego majątku.


Ułatwieniem mają być też zmiany proceduralne – m.in. ujednolicone zostaną formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych, będzie można składać je poprzez e-mail. Z drugiej strony – ZUS będzie mógł wezwać poprzez e-mail lub telefonicznie. Do pięciu lat skrócony zostanie okres obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Wspólnicy spółek z o.o. będą mogli podejmować uchwały na odległość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.