Kontynuacja Konstytucji Biznesu przyjęta cichaczem. Sejm niemal jednogłośnie przegłosował Pakiet MŚP

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. To w jej resorcie opracowano Pakiet MŚP.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. To w jej resorcie opracowano Pakiet MŚP. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Głosowanie było niemalże przez aklamację: 420 posłów „za”, ani jeden „przeciw”, jedynie 2 osoby wstrzymały się od głosu. Takie były wyniki głosowania nad „Pakietem MŚP” – zestawem ułatwień, oszczędności i przywilejów dla małych i średnich firm. Dzięki nim przedsiębiorcy powinni w ciągu dekady zaoszczędzić niebagatelne 4 miliardy złotych.

Pakiet MŚP to kolejny po Konstytucji biznesu i „100 zmianach dla firm” kompleksowy zestaw zmian i ułatwień w przepisach, które mają uprościć życie polskiego przedsiębiorcy. W skład przygotowanego przez resort finansów pakietu wchodzi niemal 50 zmian obowiązujących przepisów.

Wśród nich znalazły się następujące rozwiązania: możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników najmniej wypadkowych, skrócenie z 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Na mocy nowych przepisów status „małego podatnika” będzie obejmować firmy o sprzedaży do pułapu 2 mln euro (został podniesiony z 1,2 mln euro), co da kolejnym firmom szansę na ułatwienia w amortyzacji, rzadsze wpłacanie zaliczek na PIT i CIT czy niższy podatek CIT. Z CIT zostaną zwolnione niektóre dochody alternatywne spółek inwestycyjnych, uzyskane ze zbycia udziałów lub akcji. Z podatku zwolnione zostaną odszkodowania przeznaczone na odtworzenie zniszczonego majątku.


Ułatwieniem mają być też zmiany proceduralne – m.in. ujednolicone zostaną formularze deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych, będzie można składać je poprzez e-mail. Z drugiej strony – ZUS będzie mógł wezwać poprzez e-mail lub telefonicznie. Do pięciu lat skrócony zostanie okres obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Wspólnicy spółek z o.o. będą mogli podejmować uchwały na odległość.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.