Rząd pokazał „rewolucyjny” projekt zmian w najważniejszym z podatków

Pytanie, w jaki sposób potencjalne nowe stawki VAT odbiją się na cenach produktów dostępnych w sklepach: niemal na pewno można się spodziewać droższych owoców morza.
Pytanie, w jaki sposób potencjalne nowe stawki VAT odbiją się na cenach produktów dostępnych w sklepach: niemal na pewno można się spodziewać droższych owoców morza. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
VAT to finansów państwa podatek kluczowy – z niego pochodzi największa pula środków, które składają się na budżet. Od lat narzekano, że danina ta jest w Polsce skomplikowana, często naliczana nielogicznie, a stawki zostały określone bez wyraźnej przyczyny. Resort finansów w końcu postanowił zrobić z tym porządek: dla niektórych zmiany będą błogosławieństwem, inni złapią się za głowę.

Resort Teresy Czerwińskiej podkreśla, że zmiany w strukturze VAT nie mają charakteru fiskalnego, a jedynie porządkują system. To jednak nie oznacza, że będą niezauważalne dla konsumentów – wiele zależy od tego, jak zareagują na nie producenci czy dostawcy poszczególnych dóbr.

Niewątpliwie, będą produkty, które powinny być tańsze: to choćby owoce cytrusowe i tropikalne oraz orzechy – stawka VAT na nie zostanie obniżona z 8 do 5 proc. Do tego samego poziomu sprowadzone zostaną daniny na pieczywo, również ciastka (a w tej branży zdarzają się stawki 23-procentowe). Do 5 proc. „zejdą” ceny wszystkiego co ze zbóż, mąki, skrobi, mleka oraz zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna, w tym środki spożywcze specjalnego przeznaczenia.

Do 5 procent spada też opodatkowanie tak ważnych artykułów codziennego użytku jak produkty dla niemowląt i dzieci (od pieluch i smoczków, przez foteliki po żywność dziecięcą), czy artykuły higieniczne – znowuż, pieluchy, ale też podpaski, chusteczki, tampony. 5-procentowa stawka będzie też obowiązywać w przypadku książek (tu obowiązywały wyjątki, nawet 23-procentowe stawki na e-booki).


Jednym lepiej, drugim gorzej
Do 8 proc. z kolei spadnie opodatkowanie takich produktów, jak musztardy, przyprawy typu słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone. 8-procentowa stawka będzie też obowiązywać na gazety i czasopisma (z wyjątkiem czasopism specjalistycznych, których opodatkowanie wzrośnie z 5 do 8 proc.).

Tyle dobrych wieści, bo z kolei stawki za przyprawy nieprzetworzone wzrosną z 5 do 8 proc., a w przypadku soków, które nie są 100-procentowe – do 23 proc. Skok stawki (i niemal na pewno cen) czeka producentów i dystrybutorów owoców morza – w tym choć ślimaków, małż, ostryg, homarów, ośmiornic, krabów, krewetek wraz z przetworami z nich.

Jeżeli projekt resortu finansów zostanie przyjęty, zmiany mogą zacząć obowiązywać już niebawem – od 1 kwietnia 2019 r., być może dla niektórych kategorii towarów od 1 stycznia 2020 r. Dopiero się przekonamy, jak zareagują na nie przedsiębiorcy – pesymiści zakładają, że ceny towarów po obniżce VAT raczej pozostaną na dotychczasowym poziomie, za to te, w których przypadku VAT zmieni się na gorsze – wzrosną. W końcu łańcuch zawsze domyka klient.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.