Moda na retro niejedno ma oblicze. Po dziesięciu latach w hangarze, uruchomiono stary samolot

Uruchomionej po dekadzie maszyny nawet nie myto. Jej los nie jest pewny, ale może ona trafić do wojska lub zasobu rządowego.
Uruchomionej po dekadzie maszyny nawet nie myto. Jej los nie jest pewny, ale może ona trafić do wojska lub zasobu rządowego. Fot. PrntScr / Youtube
Oszczędności rozmaite miewają oblicze. Po dekadzie spędzonej w hangarze maszyna Ił 96-300 została wyciągnięta z hangaru, przeszła szybki przegląd i ma zostać przywrócona do ruchu lotniczego. Będzie służyć do obsługi rządu, ewentualnie wojska.


O liniach Domodedovo Airlines zapomnieli już chyba nawet pasjonaci lotnictwa. Firma została utworzona w 1964 roku na potrzeby lotów długodystansowych – z europejskiej części ZSRR na Daleki Wschód, a przynajmniej do Azji Centralnej. Do tego były potrzebne najpotężniejsze maszyny, jak Ił 62 lub właśnie Ił 96-300.

W 1993 r. linie uniezależniły się od Aerofłotu, choć nie zmieniły charakteru, ani tras. Kontynuowały działalność do 2008 roku – upadły wraz z rozsypującym się wówczas sojuszem rozmaitych rosyjskich przewoźników. Flota poszła zaś na złom, wyjąwszy trzy ostatnie maszyny Ił 96-300, o których najprawdopodobniej zapomniano.

Aż do teraz. Dwie z maszyn uruchomiono już na przełomie poprzedniego i bieżącego roku. Ostatnia została po dekadzie ponownie uruchomiona w ubiegłym tygodniu i po – stosunkowo pobieżnym przeglądzie – wysłana na lotnisko Moskwa-Żukowski, gdzie przejdzie przegląd, który definitywnie określi jej los.


Ił 96-300 to nie przelewki: podobna maszyna służy Władimirowi Putinowi za lokalny odpowiednik Air Force One – przypomina portal fly4free.pl. Co więcej, mogą one zostać „wzięte” przez rosyjską armię, gdyż nadają się na platformy testowe, ćwiczebny obiekt naziemny w zakładach Iljuszyna, można je również zaadaptować na powietrzny tankowiec lub samolot kontroli przestrzeni, w stylu amerykańskiego AWACS.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.