Byli liderem, są bankrutem. Popularne w Polsce linie lotnicze znikają z naszego rynku

Linie Small Planet Airlines Poland znikają z polskiego rynku lotniczego.
Linie Small Planet Airlines Poland znikają z polskiego rynku lotniczego. 123rf.com
Lider lotów czarterowych w 2017 r., osiągający prawie 30 proc. udziałów w rynku, dziś pakuje manatki i znika z Polski. Chodzi o linie lotnicze Small Planet Airlines Poland, które w ciągu 11 miesięcy stoczyły się na skraj bankructwa i właśnie oddają ostatni samolot leasingodawcy.

Na złą sytuację spółki złożyło się kilka czynników. W rozmowie z portalem businessinsider.com.pl eksperci wskazali, które były najpoważniejsze.

Błędy Small Planet Airlines
Specjaliści rynku lotniczego są zgodni, że głównym problemem okazały się błędy w zarządzaniu firmą. Przewoźnik stawiał na szybki rozrost kosztem uważnej oceny warunków rynkowych, przez co w zaledwie jeden sezon spadł z pozycji lidera do bankruta.

Dotkliwe w skutkach okazały się również decyzje związane z rozbudową floty i dostawcą samolotów.

– Spółka leasingująca, czyli AerCap, spóźniła się z dostawą, co oznaczało, że Small Planet Airlines musiały wynająć samoloty szybko na krótki okres. I to na początku sezonu letniego, kiedy popyt znacznie przewyższa podaż na rynku samolotów, to z kolei wiązało się z dużymi kosztami – wyjaśnia w rozmowie z portalem Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego.

Co więcej, samoloty, które wybrał przewoźnik, okazały się bardzo nietrafionym strzałem. Nie dość, że Airbusy A321 przybyły za późno, przez co trudno je było zapełnić pasażerami zimą, to jeszcze były używane, przez co sprawiały problemy techniczne i opóźniały loty.


Trafna diagnoza
Z diagnozą ekspertów zgadza się szef Small Planet Airlines Poland Bartosz Czajka. Do worka z problemami dodaje jeszcze problemy siostrzanej spółki w Niemczech, która ma kilka mln euro niespłaconego długu wobec spółki w Polsce.

Prezes linii lotniczych zdradza w rozmowie z portalem, że spółka ma jednak szansę podnieść się z kolan i zacząć działać pod nowym szyldem i nową strukturą właścicielską, specjalizując się w przewozach na kierunkach turystycznych.

O problemach Small Planet Airlines Poland było głośno już w wakacje. Pasażerowie koczujący na lotnisku, liczne opóźnione loty, niewypłacanie klientom odszkodowań - takie obrazki stały się latem codziennością w polskich mediach. Linie doczekały się nawet swojego antyfanpage’a na Facebooku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.