Byli liderem, są bankrutem. Popularne w Polsce linie lotnicze znikają z naszego rynku

Linie Small Planet Airlines Poland znikają z polskiego rynku lotniczego.
Linie Small Planet Airlines Poland znikają z polskiego rynku lotniczego. 123rf.com
Lider lotów czarterowych w 2017 r., osiągający prawie 30 proc. udziałów w rynku, dziś pakuje manatki i znika z Polski. Chodzi o linie lotnicze Small Planet Airlines Poland, które w ciągu 11 miesięcy stoczyły się na skraj bankructwa i właśnie oddają ostatni samolot leasingodawcy.

Na złą sytuację spółki złożyło się kilka czynników. W rozmowie z portalem businessinsider.com.pl eksperci wskazali, które były najpoważniejsze.

Błędy Small Planet Airlines
Specjaliści rynku lotniczego są zgodni, że głównym problemem okazały się błędy w zarządzaniu firmą. Przewoźnik stawiał na szybki rozrost kosztem uważnej oceny warunków rynkowych, przez co w zaledwie jeden sezon spadł z pozycji lidera do bankruta.

Dotkliwe w skutkach okazały się również decyzje związane z rozbudową floty i dostawcą samolotów.

– Spółka leasingująca, czyli AerCap, spóźniła się z dostawą, co oznaczało, że Small Planet Airlines musiały wynająć samoloty szybko na krótki okres. I to na początku sezonu letniego, kiedy popyt znacznie przewyższa podaż na rynku samolotów, to z kolei wiązało się z dużymi kosztami – wyjaśnia w rozmowie z portalem Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego.

Co więcej, samoloty, które wybrał przewoźnik, okazały się bardzo nietrafionym strzałem. Nie dość, że Airbusy A321 przybyły za późno, przez co trudno je było zapełnić pasażerami zimą, to jeszcze były używane, przez co sprawiały problemy techniczne i opóźniały loty.


Trafna diagnoza
Z diagnozą ekspertów zgadza się szef Small Planet Airlines Poland Bartosz Czajka. Do worka z problemami dodaje jeszcze problemy siostrzanej spółki w Niemczech, która ma kilka mln euro niespłaconego długu wobec spółki w Polsce.

Prezes linii lotniczych zdradza w rozmowie z portalem, że spółka ma jednak szansę podnieść się z kolan i zacząć działać pod nowym szyldem i nową strukturą właścicielską, specjalizując się w przewozach na kierunkach turystycznych.

O problemach Small Planet Airlines Poland było głośno już w wakacje. Pasażerowie koczujący na lotnisku, liczne opóźnione loty, niewypłacanie klientom odszkodowań - takie obrazki stały się latem codziennością w polskich mediach. Linie doczekały się nawet swojego antyfanpage’a na Facebooku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.