Za dwa lata z polskich autostrad znikną bramki i korki. Minister obiecuje całkiem nowy system

Minister cyfryzacji Marek Zagórski obiecuje, że bramki i towarzyszące im korki znikną z autostrad w ciągu dwóch lat.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski obiecuje, że bramki i towarzyszące im korki znikną z autostrad w ciągu dwóch lat. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Bramki i stłoczone - by je przekroczyć - auta, mają zniknąć z polskich autostrad w ciągu dwóch najbliższych lat. Resort cyfryzacji chce je zastąpić nowym, opartym na aplikacji systemem, który będzie w stanie ściągnąć stosowne opłaty z każdego kierowcy w Polsce.


System, który dziś funkcjonuje, jest przestarzały – stwierdził w rozmowie z money.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort chce go zastąpić nowym systemem, opartym na aplikacji. – Będzie to narzędzie oparte o GPS, satelitarne, będzie możliwe jego zastosowanie nie tylko do ruchu ciężarowego, ale także osobowego – kwituje.

Nowy system miałby się pojawić w ciągu dwóch lat i zostać zbudowany na bazie już istniejącego rozwiązania, służącego do monitorowania ruchu.

Częścią nowego systemu ma być m.in. e-list przewozowy. Pozwalałby on dokładnie weryfikować niektóre ważne działania firm i osób. Jako przykład Zagórski podaje ciężarówki ze śmieciami: za pomocą nowego systemu można by ustalić, czy dotarła ona na wysypisko i ile śmieci tam pozostawiła, a dodatkowo – dokonać stosownych rozliczeń z wysypiskiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.