Za dwa lata z polskich autostrad znikną bramki i korki. Minister obiecuje całkiem nowy system

Minister cyfryzacji Marek Zagórski obiecuje, że bramki i towarzyszące im korki znikną z autostrad w ciągu dwóch lat.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski obiecuje, że bramki i towarzyszące im korki znikną z autostrad w ciągu dwóch lat. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Bramki i stłoczone - by je przekroczyć - auta, mają zniknąć z polskich autostrad w ciągu dwóch najbliższych lat. Resort cyfryzacji chce je zastąpić nowym, opartym na aplikacji systemem, który będzie w stanie ściągnąć stosowne opłaty z każdego kierowcy w Polsce.


System, który dziś funkcjonuje, jest przestarzały – stwierdził w rozmowie z money.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort chce go zastąpić nowym systemem, opartym na aplikacji. – Będzie to narzędzie oparte o GPS, satelitarne, będzie możliwe jego zastosowanie nie tylko do ruchu ciężarowego, ale także osobowego – kwituje.

Nowy system miałby się pojawić w ciągu dwóch lat i zostać zbudowany na bazie już istniejącego rozwiązania, służącego do monitorowania ruchu.

Częścią nowego systemu ma być m.in. e-list przewozowy. Pozwalałby on dokładnie weryfikować niektóre ważne działania firm i osób. Jako przykład Zagórski podaje ciężarówki ze śmieciami: za pomocą nowego systemu można by ustalić, czy dotarła ona na wysypisko i ile śmieci tam pozostawiła, a dodatkowo – dokonać stosownych rozliczeń z wysypiskiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.