Za dwa lata z polskich autostrad znikną bramki i korki. Minister obiecuje całkiem nowy system

Minister cyfryzacji Marek Zagórski obiecuje, że bramki i towarzyszące im korki znikną z autostrad w ciągu dwóch lat.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski obiecuje, że bramki i towarzyszące im korki znikną z autostrad w ciągu dwóch lat. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Bramki i stłoczone - by je przekroczyć - auta, mają zniknąć z polskich autostrad w ciągu dwóch najbliższych lat. Resort cyfryzacji chce je zastąpić nowym, opartym na aplikacji systemem, który będzie w stanie ściągnąć stosowne opłaty z każdego kierowcy w Polsce.

System, który dziś funkcjonuje, jest przestarzały – stwierdził w rozmowie z money.pl minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort chce go zastąpić nowym systemem, opartym na aplikacji. – Będzie to narzędzie oparte o GPS, satelitarne, będzie możliwe jego zastosowanie nie tylko do ruchu ciężarowego, ale także osobowego – kwituje.

Nowy system miałby się pojawić w ciągu dwóch lat i zostać zbudowany na bazie już istniejącego rozwiązania, służącego do monitorowania ruchu.

Częścią nowego systemu ma być m.in. e-list przewozowy. Pozwalałby on dokładnie weryfikować niektóre ważne działania firm i osób. Jako przykład Zagórski podaje ciężarówki ze śmieciami: za pomocą nowego systemu można by ustalić, czy dotarła ona na wysypisko i ile śmieci tam pozostawiła, a dodatkowo – dokonać stosownych rozliczeń z wysypiskiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.