Przed nowym szefem KNF wielkie wyzwanie . Pod jednym względem na pewno przebija Chrzanowskiego

Premier Mateusz Morawiecki z nowym szefem KNF, Jackiem Jastrzębskim.
Premier Mateusz Morawiecki z nowym szefem KNF, Jackiem Jastrzębskim. Fot. Centrum Informacyjne Rządu
Jacek Jastrzębski – doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca i zastępca dyrektora departamentu prawnego PKO BP – został nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Ten 38-letni prawnik z doświadczeniem w bankowości ma uciszyć burzę wokół nadzoru. Pozostaje kibicować, choć dla ekspertów nowy szef Komisji pozostaje tajemnicą.

– Może to kwestia moich braków intelektualnych, ale nie znam tego pana – mówi nam pół-żartem pół-serio jeden z najbardziej doświadczonych ekspertów polskiego rynku finansowego. To samo powtórzą inni komentatorzy: tytułowany profesorem (jest profesorem nadzwyczajnym Instytutu Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego) Jacek Jastrzębski to na dzień dzisiejszy niewiadoma.

– Największym kłopotem, jaki wiązał się z poprzednim szefem Komisji, było polityczne umocowanie – uzupełnia kolejny z pytanych przez nas analityków. – Pozostaje mieć nadzieję, że nowy szef KNF oderwie nadzór finansowy od tych skojarzeń – dodaje.

Człowiek premiera
To o tyle trudne, że media informację o nominacji zaczęły od razu wpisywać w mozaikę frakcji w rządzącym Prawie i Sprawiedliwości. Z racji piastowanego wcześniej stanowiska w PKO BP Jastrzębski został wpisany do „grupy premiera” – jako że bankiem zarządza wieloletni kolega Mateusza Morawieckiego, Zbigniew Jagiełło, a z jego struktur wywodzi się również Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Sam Jastrzębski zapewne też wolałby kojarzyć się z osobami takimi jak Borys czy niedoszły szef giełdy, wieloletni ekspert firmy Deloitte i niegdysiejszy główny ekonomista PZU, Rafał Antczak.

O Jastrzębskim jedno można rzec na pewno – to wielce obiecujący prawnik, absolwent prestiżowego liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie Szkoły Głównej Handlowej. Doktoryzował i habilitował się na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Jego talenty dostrzegła Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, która wspiera wybitnych naukowców (Jastrzębski dwukrotnie był jej stypendystą), oraz Collegium Invisible – organizacja łączącą naukowców i studentów na zasadach relacji mistrz-uczeń. Nowy szef KNF w ramach pracy naukowej opublikował kilkadziesiąt artykułów z obszaru prawa odszkodowawczego, papierów wartościowych, prawa wekslowego i czekowego.


Błyskotliwy i dynamiczny
Zarzuty o luki w karierze akademickiej, jakie padły pod adresem Marka Chrzanowskiego, raczej mu nie grożą. – Błyskotliwy i dynamiczny prawnik jest chwalony za „szeroką wiedzę i umiejętności” – pisali autorzy rankingu „Legal 500's GC Powerlist: Central and Eastern Europe”, tworzonego w oparciu o głosy i rekomendacje prawników z naszego regionu Europy.

– Pracując przez dziewięć lat (ranking powstał w 2017 r. – przyp. red.) w PKO BP, Jastrzębski imponował pogłębioną znajomością rynków finansowych i umiejętnością prowadzenia złożonych projektów strategicznych – czytamy w opisie rankingu. „Oferuje rady nie tylko odnośnie prawa, ale też pomaga kształtować dyskusję wokół kwestii biznesowych” – miał go charakteryzować jeden z respondentów.

Do tego należałoby dorzucić jeszcze inne komplementy: umiejętność budowania zespołu, umiejętności przywódcze, łatwość we współpracy z innymi liderami zespołów, umiejętność planowania długodystansowego. Cóż, w obecnej sytuacji, zapewne nowemu szefowi KNF przydałaby się też wiedza z zakresu zarządzania kryzysowego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.