Bogate kraje podwyższają wiek emerytalny. Japończycy idą na rekord

Japonia może się stać krajem, w którym jest najwyższy wiek emerytalny na świecie - 70 lat.
Japonia może się stać krajem, w którym jest najwyższy wiek emerytalny na świecie - 70 lat. Flickr / hiroo yamagata / CC BY-SA 2.0
Japoński rząd całkiem poważnie przymierza się do tego, by podnieść wiek emerytalny w kraju Kwitnącej Wiśni do 70 lat. W tej chwili poddani cesarza Akihito idą na emeryturę w wieku 65 lat. Japończyków nie stać jednak na to, by utrzymać ten stan rzeczy.

Jeśli zmiany rzeczywiście zostaną wprowadzone, zaczną obowiązywać od 2020 roku. Największym problemem Japonii jest starzenie się społeczeństwa – a co za tym idzie – brak rąk do pracy.

Niedawno ten kraj zaczął się otwierać na pracowników z innych krajów, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.

Po co ten krok?
Japończycy znani są ze swojego pracoholizmu, jedna piąta z nich przekracza dopuszczalne normy czasu pracy. Jak pisze TVN24BiS.pl, większość z nich nie wykorzystuje nawet połowy z 20 dni płatnego urlopu.

Niestety, takie podejście skutkuje falą zgonów z przepracowania, ich liczbę szacuje się na 20 tysięcy rocznie.

W ten sposób Japonia może się stać krajem, w którym jest najwyższy wiek emerytalny na świecie. Obecnie do 68. roku życia pracuje się w Stanach Zjednoczonych (67 lat dla kobiet), Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Tymczasem w Polsce w zeszłym roku rok temu wiek emerytalny został obniżony do 60 w przypadku kobiet i 65 dla mężczyzn.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.