Bogate kraje podwyższają wiek emerytalny. Japończycy idą na rekord

Japonia może się stać krajem, w którym jest najwyższy wiek emerytalny na świecie - 70 lat.
Japonia może się stać krajem, w którym jest najwyższy wiek emerytalny na świecie - 70 lat. Flickr / hiroo yamagata / CC BY-SA 2.0
Japoński rząd całkiem poważnie przymierza się do tego, by podnieść wiek emerytalny w kraju Kwitnącej Wiśni do 70 lat. W tej chwili poddani cesarza Akihito idą na emeryturę w wieku 65 lat. Japończyków nie stać jednak na to, by utrzymać ten stan rzeczy.

Jeśli zmiany rzeczywiście zostaną wprowadzone, zaczną obowiązywać od 2020 roku. Największym problemem Japonii jest starzenie się społeczeństwa – a co za tym idzie – brak rąk do pracy.

Niedawno ten kraj zaczął się otwierać na pracowników z innych krajów, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.

Po co ten krok?
Japończycy znani są ze swojego pracoholizmu, jedna piąta z nich przekracza dopuszczalne normy czasu pracy. Jak pisze TVN24BiS.pl, większość z nich nie wykorzystuje nawet połowy z 20 dni płatnego urlopu.

Niestety, takie podejście skutkuje falą zgonów z przepracowania, ich liczbę szacuje się na 20 tysięcy rocznie.

W ten sposób Japonia może się stać krajem, w którym jest najwyższy wiek emerytalny na świecie. Obecnie do 68. roku życia pracuje się w Stanach Zjednoczonych (67 lat dla kobiet), Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Tymczasem w Polsce w zeszłym roku rok temu wiek emerytalny został obniżony do 60 w przypadku kobiet i 65 dla mężczyzn.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.