Burmistrzowie i prezydenci chcą lepiej zarabiać. „To chore i upokarzające, że podwładni zarabiają więcej”

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i szef Związku Miast Polskich obiecuje, że projekt podwyżki wynagrodzeń samorządowców trafi na ręce rządu jeszcze w tym roku.
Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i szef Związku Miast Polskich obiecuje, że projekt podwyżki wynagrodzeń samorządowców trafi na ręce rządu jeszcze w tym roku. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Związek Miast Polskich ma zamiar zabiegać o to, by pensje samorządowców wybranych na najwyższe urzędy – prezydentów, burmistrzów czy wójtów – były wyższe. Organizacja chce przedłożyć rządowi projekt regulacji płac w administracji publicznej, który pozwoli podnieść pensje notabli, gdyż teraz zarabiają oni mniej więcej tyle samo, co w 2000 r. Za to bez nagród i premii, jakie trafiają się „zwykłym” urzędnikom.


Presja płacowa nie ogranicza się do biznesu, można by rzec złośliwie. – To jest chore i upokarzające, że podwładni w naszych urzędach i to nie najwyższego szczebla, zarabiają więcej od prezydenta miasta – cytuje szefa ZMP, prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza Portal Samorządowy. Propozycja zmiany tego stanu rzeczy ma być gotowa jeszcze w tym roku.

– Wiem, że to nie jest popularny temat i wyleje się na nas fala krytyki. Nie jesteśmy tylko od zbierania pochwał za to, co robimy, i uważam, że jest to sprawa konieczna do podjęcia – tłumaczył Frankiewicz. Lepsze wynagrodzenie ma mieć też znaczenie motywacyjne. – Przy dobrych wynikach, wójt, burmistrz czy prezydent powinni mieć przyznawaną przez radę nagrodę – dorzucał.

Projekt ZMP będzie brać pod uwagę zróżnicowanie płac samorządowców – w zależności od sytuacji gospodarczej danego województwa oraz liczby mieszkańców danej jednostki terytorialnej. Tak czy inaczej kwoty będą znacznie wyższe niż obecne: pensje samorządowców nie zmieniły się bowiem od 18 lat, podczas gdy średnia pensja jest o 140 proc. wyższa niż w 2000 r., a pensja minimalna – 200 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.