Nawet eksperci PiS przyznają, że Mieszkanie Plus to niewypał. Miażdżą program w rządowym raporcie

Nawet eksperci PiS przyznają, że program Mieszkanie Plus okazał się niewypałem.
Nawet eksperci PiS przyznają, że program Mieszkanie Plus okazał się niewypałem. fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Wykonany na potrzeby rządu raport dotyczący realizacji sztandarowego programu Mieszkanie Plus ujawnia gorzką prawdę. Nawet wypowiadający się w nim eksperci związani z Prawem i Sprawiedliwością przyznają, że program to totalna klapa. Mieszkanie plus legło w gruzach – podsumowuje piątkowa „Rzeczpospolita”.


– W realizacji programu Mieszkanie plus - od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 r. - popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa akty prawne sprawiły, że pierwsze dwa lata jego funkcjonowania należy uznać za stracone – można przeczytać w raporcie, do którego dotarła „Rz”.

Mieszkanie Plus da się jeszcze uratować?
Jak zaznacza gazeta, mimo fatalnego startu, program można jeszcze zreanimować. Jednak w dużej mierze zależy to od Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, która odpowiada za jego realizację od 2018 r., a także od jak najszybszego uchwalenia dwóch aktów prawnych - o firmach inwestujących w najem nieruchomości oraz nowelizację o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Ustawy, podkreślają autorzy raportu, powinny zostać uchwalone jak najszybciej, a najlepiej przed końcem roku. Tymczasem pierwszą przeczytano w Sejmie dopiero raz, a druga nawet tam jeszcze nie dotarła.

Buble rządowego programu
Wnioski płynące z rządowego raportu raczej nikogo nie szokują. O tym, że Mieszkanie Plus to niewypał mówili już chociażby naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, którzy nazwali go „groźnym i nieprzemyślanym aktem”, mogącym przynieść chaos, anarchię i korupcję.


Sama realizacja mieszkań i zupełnie odmienne od pierwotnych założeń zasady ich przyznawania od miesięcy przynosiły więcej rozczarowań, niż radości. Pierwsi lokatorzy narzekali na pękające i wilgotniejące od deszczu ściany, krzywo położone panele, a także o wiele wyższe niż obiecywano ceny czynszów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy