Kolejna afera KNF. Wynajmowano biurowiec za miliony, mimo zastrzeżeń działu prawnego

Nowy budynek KNF przy ul. Pięknej 20.
Nowy budynek KNF przy ul. Pięknej 20. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Marek Chrzanowski jako szef KNF wynajął za 131,6 mln zł biurowiec - mimo zastrzeżeń działu prawnego – donosi czwartkowa „Gazeta Wyborcza”. Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennik, prawnik Komisji, który nie chciał się na to zgodzić, odszedł z pracy, a odpowiednią opinię o wynajmie biura napisał nie kto inny jak radca Grzegorz Kowalczyk, jeden z bohaterów korupcyjnej propozycji dla Leszka Czarneckiego.

Od kilku miesięcy Komisja Nadzoru Finansowego ma nową, tymczasową siedzibę przy ul. Pięknej 20 w Warszawie. „GW” dotarła do informatorów, według których ówczesny szef Komisji Marek Chrzanowski, przebywający obecnie w areszcie z zarzutami o korupcję, podjął decyzję o wynajmie tego biurowca mimo, iż nie zgadzał się na nią departament prawny KNF.

Prawnicy są przeciw
Zdzisław Osada, w tamtym czasie dyrektor prawny KNF, uważał, że cena wynajmu biura jest za wysoka - 1,07 mln zł miesięcznie za 13,9 tys. mkw na 123 miesiące. To dwa razy więcej niż poprzednie koszty wynajmu, jakie ponosiła Komisja.

Zastrzeżenia budził również fakt, że spółka matka właściciela budynku - spółki deweloperskiej Griffin Real Estate - mieści się na Cyprze i należy do podmiotów z kapitałem rosyjskim. – W efekcie do skarbu państwa nie wpłyną żadne pieniądze z wynajmu. Podobne zastrzeżenia miała Prokuratoria Generalna, która musi zaopiniować umowę ze względu na dużą wartość – pisze „Wyborcza”.


Do tego dochodzi jeszcze jeden wątek - Komisja początkowo miała przeprowadzić się do budynków należących do Skarbu Państwa, jednak latem 2017 r. plany uległy zmianie i na celownik obrano budynek na Pięknej 20.

Opinię napisał Kowalczyk
Tym dziwniejsze wydaje się zatem, że Chrzanowski naciskał na wynajem właśnie tego biurowca. Tymczasem Osada z początkiem br. pożegnał się z Komisją, nie tłumacząc powodów swojego odejścia, zaś pozytywną opinię o nierentownej umowie wynajmu napisała kancelaria Grzegorza Kowalczyka. Za swoją pracę otrzymała pięć zleceń „na 20 tys. zł bez przetargu i zapytania innych kancelarii”.

Kowalczyk nie skomentował sprawy. W telefonicznej rozmowie z gazetą opowiedział, że nie będzie odpowiadać na pytania, bo „Wyborcza” pisze, co chce, po czym odłożył słuchawkę.

Przypominamy, że zatrzymany przez CBA Marek Chrzanowski usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę i został aresztowany na dwa miesiące. Nieprawidłowości związane z wynajmem siedziby Komisji będą jednym z wątków prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.