Antynagroda dla Polski. Ekolodzy podsumowali naszą politykę tytułem Skamielina Roku

Happening Skamielina Dnia podczas COP24.
Happening Skamielina Dnia podczas COP24. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
To pierwszy raz w historii, kiedy ten mało prestiżowy „laur” trafia się gospodarzowi szczytu klimatycznego. A jednak: organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi postanowiły przyznać ten tytuł właśnie polskiej prezydencji konferencji klimatycznej oraz polskiemu rządowi.


Skamieliny Dnia przyznawano codziennie za poszczególne aspekty polityki, pierwsza trafiła się Polsce za wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, że „węgla wystarczy nam jeszcze na 200 lat”. Potem te wyróżnienia trafiały się krajom takim jak Austria, Arabia Saudyjska czy Brazylia.

Wpadki polityków
Skamielina Roku to jednak podsumowanie i najbardziej spektakularne z tych antynagród. Zawdzięczamy ją promocji węgla, blokowaniu negocjacji i ograniczaniu swobód obywatelskich – tłumaczy „Gazeta Wyborcza”. Ekolodzy wytykali Polsce zarówno wypowiedzi prezydenta, jak i innych polityków, w tym ministra środowiska Henryka Kowalczyka („za emisję zanieczyszczeń odpowiadają gnijące drzewa w Białowieży”).

Szumne zapowiedzi Mateusza Morawieckiego i Michała Kurtyki na otwarciu okazały się puste, prawdziwą twarz polskiej polityki pokazał Andrzej Duda, mówiąc o 200 latach węgla, co stoi kompletnie w sprzeczności z głosem nauki – cytuje gazeta szefa Greenpeace Polska, Bohdana Pękackiego. – Ta bowiem stwierdza wyraźnie: zostało nam 12 lat na ambitne działania – kwituje Pękacki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.