Znaki, które krzyczą: „przerosłeś swoją firmę”. Eksperci podpowiadają, kiedy warto zmienić pracę

W którym momencie powinno się zmienić pracę?
W którym momencie powinno się zmienić pracę? 123rf.com/Paul Vasarhelyi/zdjęcie seryjne
Czy to tylko chwilowe zmęczenie dotychczasową pracą, czy powinienem zacząć rozglądać się za czymś nowym? - takie pytanie regularnie zadają sobie miliony Polaków. Eksperci podpowiadają, jak udzielić na nie satysfakcjonującej nas odpowiedzi.


W jaki sposób rozpoznać czy ogarnęło nas tylko chwilowe znużenie, czy - mówiąc kolokwialnie - w firmie zrobiło się dla nas zwyczajnie zbyt ciasno? W rozmowie z CNN doradcy zawodowi wskazują na kilka czynników.

Jednym z nich jest... zbyt częste spoglądanie na zegarek. I o ile zerknięcie na niego w porze obiadowej czy w trakcie spotkania może być uzasadnione, o tyle wpatrywanie się w przesuwający się po tarczy minutnik na dwie godziny przed wyjściem zaczyna być już dość niepokojące. Tak samo zresztą, jak bujanie w obłokach w godzinach pracy i wyobrażanie siebie siedzącego na krześle szefa.


– Najbardziej wiarygodną oznaką tego, czy ktoś jest zaangażowany jest upływ czasu – dowodzi Matt Youngquist z firmy coachingowej Horyzont.

Kolejnym sygnałem, prozaicznym, ale jakże życiowym, jest stagnacja w zakresie otrzymywanych obowiązków i… wynagrodzenia. Ta pierwsza wywołuje frustrację w związku z brakiem poczucia samorozwoju. Przytaczaliśmy niedawno wyniki badań firmy Jobhouse, które pokazały, że poczucie rozwoju jest jednym z najważniejszych czynników, z których składa się ogólne zadowolenie z wykonywanej pracy. Za ważne uznało je aż 76 proc. badanych.


Podobnie jest z zarobkami. Wcześniej warto jednak zapoznać się z aktualnymi trendami na rynku pracy. W Polsce wzrost wynagrodzenia wyniósł w październiku aż 7,6 proc., składają się jednak na niego przecież tak pensje programistów czy budowlańców (które gwałtownie idą w górę), jak i administracji publicznej, gdzie zarobki od lat stoją niemal w miejscu.


A, że to być może ostatni dobry moment na istotne podrasowanie swojej pensji przekonuje Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl. – Wiele prognoz pokazuje, że może wzrosnąć stopa bezrobocia. Boom na rynku pracy mamy już prawdopodobnie za sobą – dowodziła w rozmowie z INNPoland.pl.

Jednym z bardziej dotkliwych problemów, których czasami nie da się rozwiązać bez ucieczki z firmy, jest też… brak dumy z wykonywanej pracy. Towarzyszy temu zresztą często poczucie, że to co robimy jest w gruncie rzeczy nieistotne, a stąd już prosta droga do spadku motywacji i zaangażowania.

– Kiedy czujesz, że przyczyniasz się do wzrostu swojej firmy i wywierasz na nią wpływ... to jeden z głównych powodów, dla których ludzie lubią pracować w danym miejscu – puentuje cytowana przez CNN Sarah Stoddard, ekspertka z Glassdoor.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę