Piloci i maszyny bez kontroli. Bezpieczeństwo latających nad Polską samolotów sprawdzają... trzy osoby

Urząd Lotnictwa Cywilnego był w stanie przeprowadzić w 2018 r. zaledwie dwie trzecie zaplanowanych wcześniej kontroli.
Urząd Lotnictwa Cywilnego był w stanie przeprowadzić w 2018 r. zaledwie dwie trzecie zaplanowanych wcześniej kontroli. Fot. 123rf.com
Urząd Lotnictwa Cywilnego ma potężne problemy: jak przyznają przedstawiciele ULC, około jednej trzeciej stanowisk w tej instytucji to wakaty, co dotyczy zwłaszcza inspektorów. W efekcie kontrole bezpieczeństwa samolotów pozostawiają wiele do życzenia – w mijającym roku udało się przeprowadzić zaledwie dwie na trzy zaplanowane kontrole.


Kłopoty ULC wyszły na jaw przy okazji niedawnego sporu związkowców z zarządem PLL LOT. Pracownicy linii skarżyli się m.in. na stan techniczny maszyn oraz to, że w rejsach długodystansowych biorą udział osoby bez odpowiedniego stażu. Przy tej okazji – jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” – ujawniono, że ULC nie nadąża z weryfikacją tych informacji.

Ale to jedynie wierzchołek góry lodowej. Inspektorzy nie są w stanie przeprowadzać zapowiadanych audytów: w mijającym roku zrealizowano 63 proc. planów kontroli pilotów i 62 proc. kontroli sprawności technicznej maszyn. Sprawdzaniem bezpieczeństwa samolotów na bieżąco zajmuje się jedynie trzech inspektorów.

Ile zarabia inspektor lotu?
Do pewnego stopnia jest to konsekwencja niskiej atrakcyjności tego zawodu: mimo odpowiedzialności i wymagań, ULC płaci inspektorom około 3500 zł „na rękę”, świeżo upieczeni adepci zawodu zarabiają zaledwie 2100 zł netto. Jak przypomina „DGP”, dziś w Urzędzie pracują przede wszystkim „pasjonaci i byli wojskowi”.


Problem w tym, że ta dramatyczna sytuacja jest na dłuższą metę nie do zaakceptowania: unijna Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego nie tylko może wkrótce obniżyć rating ULC, ale też – odebrać polskiej instytucji część jej zadań i przekazać do innego kraju. W innym przypadku groziłby nam paraliż nieba nad Polską. Na rozwiązanie kryzysu Polacy mają wyjątkowo mało czasu: w marcu Agencja ma opublikować swój kolejny raport.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.