Pełzająca rewolucja? Od jutra do związków zawodowych będzie mógł wstąpić nawet stażysta

Nowe przepisy to wynik wieloletnich nacisków związkowców i MOP.
Nowe przepisy to wynik wieloletnich nacisków związkowców i MOP. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Od 1 stycznia zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których do związków zawodowych będzie mógł wstąpić każdy pracownik – począwszy od tych, którzy zatrudnieni są na „umowach śmieciowych”, przez samozatrudnionych, po wolontariuszy i stażystów.


Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje teraz osobom wykonującym pracę zarobkową, nie tylko pracownikom na umowach o pracę, a to oznacza objęcie tysięcy osób m.in. na umowach-zleceniach, gdy wstąpią do związku zawodowego, obroną związku – cytuje dziennik „Puls Biznesu” szefa „Solidarności”, Piotra Dudę.

Zwolennicy i krytycy zmian
Dla związków zawodowych wejście w życie nowych przepisów to moment triumfu: Międzynarodowa Organizacja Pracy już od sześciu lat naciskała kolejne polskie rządy na wprowadzenie takich zmian w prawie. Z kolei dla pracodawców nowa postać ustawy o związkach zawodowych to wyższe koszty funkcjonowania firmy oraz większa plątanina przepisów, które trzeba będzie stosować.

Nowelizacja przepisów zakłada, że wszyscy wymienieni pracownicy będą mieli uprawnienia niezbędne do działalności związkowej, w tym np. możliwość zwolnienia z pracy zawodowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności, czy szczególną ochronę działaczy związkowych przed rozwiązaniem lub niekorzystną zmianą umowy.


Nowelizacja wprowadza m.in. mechanizmy ochronne na wypadek nierównego traktowania, a z drugiej strony uniemożliwia też jednoczesne członkostwo w więcej niż jednej organizacji związkowej. Inspekcja Pracy będzie miała też prawo do weryfikowania liczby członków organizacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.