5 tysięcy złotych, a może i więzienie. Poważne kary dla właścicieli psów

Właściciele agresywnych psów, którzy nie zachowali odpowiednich środków bezpieczeństwa, będą jeszcze surowiej karani.
Właściciele agresywnych psów, którzy nie zachowali odpowiednich środków bezpieczeństwa, będą jeszcze surowiej karani. Fot. 123rf.com
Aż 5000 złotych kary, a nawet więzienie – w taki sposób będą dyscyplinowani właściciele agresywnych psów, którzy nie zachowali środków ostrożności. Ale nawet w przypadku trywialnego kundla właścicielowi może grozić niebagatelna finansowa kara, sięgająca poziomu 1000 złotych.

Kary dla właścicieli psów - za co?
Zaostrzenie kar – których wykaz można znaleźć w kodeksie wykroczeń – nastąpiło z końcem ubiegłego roku. Zmiany dotyczą przede wszystkim ras uchodzących za najbardziej agresywne: amerykańskiego pitbulteriera, buldoga, doga argentyńskiego, psa z Majorki i kanaryjskiego, tosa inu, rottweilera, doga akhbash, owczarka kaukaskiego, anatolian karabash i moskiewskiego stróżującego.

W ich przypadku zaniedbanie środków bezpieczeństwa, mających na celu uchronienie postronnych osób przed agresją zwierzęcia, może się skończyć wspomnianą kilkutysięczną karą – a nawet potencjalnym wyrokiem więzienia dla właściciela. Ale podwyżka kar dotyczy każdego agresywnego psa – również przedstawicieli ras uważanych za niegroźne. Wtedy właściciel może zapłacić 1000 zł, czterokrotnie więcej niż wcześniej.

Kilkukrotny wzrost wysokości kar ma zapobiegać tragicznym incydentom, kiedy agresywny pies atakuje postronne osoby, nierzadko dzieci. – Wbrew obiegowej opinii, ani w ustawie o ochronie praw zwierząt, ani w kodeksie wykroczeń nie ma przepisu, który zobowiązałby właścicieli do trzymania psów na smyczy i zakładania im kagańca – podkreśla wyborcza.biz. Co nie znaczy, że takich przepisów nie wprowadzają na swoim terenie samorządy.


Grzywna za płoszenie zwierząt
Tak czy inaczej, chodzi o zmotywowanie właścicieli do znacznie większej staranności, gdy chodzi o ich zwierzęta. Dodatkowo, w kodeksie pojawiła się nowa kategoria – osób, które płoszą lub straszą zwierzęta, wywołując u nich agresywne zachowania. Takie osoby mogą zostać teraz ukarane 1000 zł grzywny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.