Rząd wybuduje, burmistrz opodatkuje. Krynica Morska ostrzy sobie zęby na dodatkowe miliony

Mieszkańcy Krynicy Morskiej są przeciwni projektowi usypania 181-hektarowej sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.
Mieszkańcy Krynicy Morskiej są przeciwni projektowi usypania 181-hektarowej sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Rządowy projekt wybudowania 181-hektarowej wyspy na Zalewie Wiślanym to dla Krynicy Morskiej dar od losu. Burmistrz miasta szykuje się do obłożenia sztucznej wyspy wyższym, dwuprocentowym podatkiem od wartości budowli. To taka kara za złośliwość, bowiem wyspa powstanie wbrew woli mieszkańców Krynicy Morskiej.


Wyspa ma powstać przy okazji przekopu Mierzei Wiślanej – jeżeli znajdzie się wykonawca, to już za dwa lata. Ziemia wybrana z Zalewu Wiślanego ma posłużyć do ułożenia elipsy wysokości 2-3 m nad poziomem morza oraz długości osi 1932 i 1192 m. Konstrukcja ma być na tyle duża, że – jak pisze gazeta.pl – będzie ją widać z kosmosu.

Milion złotych rocznie
- Nasi mieszkańcy są przeciwni tej inwestycji i uważam, że projektanci złośliwie ulokowali tę wyspę na terenie naszej gminy – powiedział jednak „Wyborczej” burmistrz Krynicy Krzysztof Swat. – Ale niezależnie od oceny będzie to nieruchomość, którą będziemy musieli opodatkować. Jestem przekonany, że powinniśmy zastosować stawkę 2 proc. od obiektów inżynieryjnych – dodał.

Cóż, to więcej niż w przypadku np. podatku od nieużytków. Ale zastosowanie takiej stawki będzie możliwe, jeśli administrator wyspy – Urząd Morski w Gdyni – będzie prowadził działalność gospodarczą związaną z pobieraniem opłat. W sytuacji, gdyby np. koszt budowy wyspy dobił 50 mln zł, co roku do budżetu Krynicy Morskiej wpływałby z tego tytułu 1 mln zł – liczy „Wyborcza”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.