ZUS wyręcza się przedsiębiorcami. Chce, by firmy bardziej kontrolowały pracowników

ZUS wysyła firmom listy z zaskakującym żądaniem
ZUS wysyła firmom listy z zaskakującym żądaniem Foto: Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Wielu pracodawców otrzymało właśnie listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że muszą oni kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich swoich pracowników. ZUS załączył nawet specjalny formularz. Sęk w tym, że to działanie bezprawne, a ZUS chce się wyręczyć pracodawcami i kazać im ponosić niemałe koszty.

Pracodawcy mają możliwość kontrolowania pracownika na zwolnieniu, ale w żadnym razie nie jest to obowiązek – jak sugerują urzędnicy ZUS.

Tymczasem do korespondencji dołączony jest nawet formularz przeprowadzonych kontroli, który należy wypełniać i przesyłać do oddziałów zakładu w każdym miesiącu, pisze Gazeta Prawna.

Według informacji gazety, te zaskakujące pisma dostali przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. ZUS pisze w nich, że „ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają”.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim
To nieprawda, bo żadna firma nie ma takiego obowiązku. Na dodatek wiąże się to ze sporymi kosztami, więc firmy tylko w wyjątkowych przypadkach decydują się na kontrolę racjonalności zwolnienia.

Pracodawcy nie mają też narzędzi prawnych do przeprowadzania takich kontroli – dysponuje nimi za to ZUS. Rzecznik Zakładu tłumaczy w rozmowie z gazetą, że pismo jest jedynie prośbą, a koszty zwolnień ponoszą przecież wszyscy podatnicy. Warto też zauważyć, że w tym roku składki ZUS znowu podrożały, najmocniej od 6 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.