ZUS wyręcza się przedsiębiorcami. Chce, by firmy bardziej kontrolowały pracowników

ZUS wysyła firmom listy z zaskakującym żądaniem
ZUS wysyła firmom listy z zaskakującym żądaniem Foto: Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Wielu pracodawców otrzymało właśnie listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że muszą oni kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich swoich pracowników. ZUS załączył nawet specjalny formularz. Sęk w tym, że to działanie bezprawne, a ZUS chce się wyręczyć pracodawcami i kazać im ponosić niemałe koszty.


Pracodawcy mają możliwość kontrolowania pracownika na zwolnieniu, ale w żadnym razie nie jest to obowiązek – jak sugerują urzędnicy ZUS.

Tymczasem do korespondencji dołączony jest nawet formularz przeprowadzonych kontroli, który należy wypełniać i przesyłać do oddziałów zakładu w każdym miesiącu, pisze Gazeta Prawna.

Według informacji gazety, te zaskakujące pisma dostali przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. ZUS pisze w nich, że „ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają”.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim
To nieprawda, bo żadna firma nie ma takiego obowiązku. Na dodatek wiąże się to ze sporymi kosztami, więc firmy tylko w wyjątkowych przypadkach decydują się na kontrolę racjonalności zwolnienia.

Pracodawcy nie mają też narzędzi prawnych do przeprowadzania takich kontroli – dysponuje nimi za to ZUS. Rzecznik Zakładu tłumaczy w rozmowie z gazetą, że pismo jest jedynie prośbą, a koszty zwolnień ponoszą przecież wszyscy podatnicy. Warto też zauważyć, że w tym roku składki ZUS znowu podrożały, najmocniej od 6 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł