ZUS wyręcza się przedsiębiorcami. Chce, by firmy bardziej kontrolowały pracowników

ZUS wysyła firmom listy z zaskakującym żądaniem
ZUS wysyła firmom listy z zaskakującym żądaniem Foto: Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Wielu pracodawców otrzymało właśnie listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że muszą oni kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich swoich pracowników. ZUS załączył nawet specjalny formularz. Sęk w tym, że to działanie bezprawne, a ZUS chce się wyręczyć pracodawcami i kazać im ponosić niemałe koszty.


Pracodawcy mają możliwość kontrolowania pracownika na zwolnieniu, ale w żadnym razie nie jest to obowiązek – jak sugerują urzędnicy ZUS.

Tymczasem do korespondencji dołączony jest nawet formularz przeprowadzonych kontroli, który należy wypełniać i przesyłać do oddziałów zakładu w każdym miesiącu, pisze Gazeta Prawna.

Według informacji gazety, te zaskakujące pisma dostali przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. ZUS pisze w nich, że „ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają”.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim
To nieprawda, bo żadna firma nie ma takiego obowiązku. Na dodatek wiąże się to ze sporymi kosztami, więc firmy tylko w wyjątkowych przypadkach decydują się na kontrolę racjonalności zwolnienia.

Pracodawcy nie mają też narzędzi prawnych do przeprowadzania takich kontroli – dysponuje nimi za to ZUS. Rzecznik Zakładu tłumaczy w rozmowie z gazetą, że pismo jest jedynie prośbą, a koszty zwolnień ponoszą przecież wszyscy podatnicy. Warto też zauważyć, że w tym roku składki ZUS znowu podrożały, najmocniej od 6 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.