Resort energii puszcza parę z ust. Ujawnia, gdzie, kiedy i za ile powstaną pierwsze elektrownie atomowe

Resort energii ujawnił, że dwie elektrownie atomowe powstaną na północy i w centralnej Polsce.
Resort energii ujawnił, że dwie elektrownie atomowe powstaną na północy i w centralnej Polsce. 123rf.com
Resort energii ma plan, by dwie pierwsze polskie elektrownie atomowe zaczęły powstawać po 2033 r. Lokalizacje, jakie wybrano na postawienie obiektów są na razie orientacyjne - północ kraju oraz Polska centralna. Jak przekonuje minister energii Krzysztof Tchórzewski, energetyka jądrowa jest receptą dla Polski na sprostanie wyzwaniom klimatycznym.


– W Polsce, jeśli chcemy podołać wyzwaniom, musimy dokonać już teraz bardzo szybkiego wyboru – powiedział Tchórzewski na konferencji poświęconej energii jądrowej w Warszawie. Wyboru najwyraźniej już dokonano, bo minister dodał, że w naszym kraju „bez dynamicznego powrotu energetyki jądrowej nie uda się zrealizować wyzwań klimatycznych”.

Budowa od 2033 roku
Energetyka jądrowa, według szefa resortu energii, zapewnia rozwiązanie wyzwań klimatycznych, czystą energię i bezpieczeństwo energetyczne. Z tego powodu w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. znalazł się zapis, który zakłada, że w ok. 2033 r. rozpocznie się budowa pierwszego bloku jądrowego. W sumie ma ich powstać sześć w dwóch lokalizacjach.

Pierwsza z nich będzie zlokalizowana na północy, zaś druga powinna powstać w centralnej Polsce, jak dowodził dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w ME Józef Sobolewski. Jak podkreślił, „to naturalna konsekwencja ograniczenia zasobów węgla brunatnego przy istniejącej infrastrukturze”.

Cena elektrowni atomowych

Jeśli chodzi o wycenę takich inwestycji, jest ona trudna do dokładnego oszacowania. Według departamentu będzie to koszt rzędu ok. 100-135 mld zł, jednak Sobolewski podkreśla, że bardziej miarodajne informacje pojawią się po podpisaniu porozumienia z generalnym wykonawcą.


– Nie warto dyskutować, ile to będzie kosztować, bo będzie nas na to stać. Wiarygodne dane poznamy, gdy na stole będzie leżała oferta – mówił.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, na rozwój projektu uruchomienia polskiej elektrowni atomowej w latach 2009-14 wydano już 182 mln zł. Ostateczną lokalizację budowy pierwszej placówki mieliśmy poznać już w 2013 r., jednak procedury „nieco” się przedłużyły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"