Premier apeluje do dziennikarzy, żeby tropili fake newsy. Świetnie, może zaczniemy od premiera?

Premier Mateusz Morawiecki jest krynicą fake newsów, ale zachęca, by z nimi walczyć
Premier Mateusz Morawiecki jest krynicą fake newsów, ale zachęca, by z nimi walczyć Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie rządu, premier Morawiecki zaapelował do przedstawicieli mediów, by walczyli z "fake newsami" – czyli fałszywymi informacjami, wprowadzającymi ludzi w błąd. To ciekawe podejście, bo akurat premier Morawiecki doskonale znany jest z bardzo aktywnego kreowania alternatywnej rzeczywistości.


– Oddzielanie ziarna od plew to niezwykle ważna sprawa, za którą państwo odpowiadają w ogromnym stopniu. Można powiedzieć, że to, co państwo robicie, to takie wielkie powołanie. Bardzo cieszę się, że mamy kontakt, chciałbym byśmy mieli go jak najczęściej – powiedział premier, podkreślając, że obecnie coraz częściej mamy do czynienia z tzw. "fake newsami".


Mateusz Morawiecki przez swoją prośbę wkracza na bardzo grząski teren. Wystarczyłoby powiedzieć, że po decyzji sądu premier musiał prostować swoje twierdzenie, iż za czasów poprzedniego rządu nie budowano w Polsce dróg.

Można byłoby pomyśleć, że się po prostu zagalopował, ale musiał wiedzieć, że – jak wytknął mu Tomasz Siemoniak – sieć autostrad w latach 2008-2015 wydłużyła się o ok. 900 km, a dróg ekspresowych o ponad 1,2 tys. km.

To nie jest przypadek, że podobne twierdzenia premier wygłasza praktycznie bez żadnego zastanowienia i cienia żenady. Musiał też publicznie przeprosić prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Morawiecki twierdził, że nie robi on nic w sprawie smogu.

Podobną dezynwolturą premier popisuje się niemal na każdym kroku. PSL uruchomił nawet specjalny "licznik kłamstw Morawieckiego". Do tej pory wyłapano ich… 107. Wśród nich są twierdzenia z wielu kategorii, bo premier równie łatwo przeinacza lub kreuje fakty dotyczące swojego udziału w opozycji za czasów PRL, wprowadzania Polski do Unii Europejskiej, kredytów frankowych czy wydarzeń z Marca 1968 roku. Dziwne, jak na historyka, który był prezesem banku.

Ekonomista?
Premier czasem rzuca liczbami, które nie mają absolutnie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Często nie są to nawet szacunki czy przybliżenia, tylko kwoty i procenty wyssane z palca. Było tak choćby wtedy, gdy Morawiecki twierdził, że Polska o wiele więcej wpłaca do budżetu Unii, niż z niego otrzymuje. Przedziwny zlepek cyfr był nieprawdziwy w każdym calu.
Wielokrotnie mówił o budżecie, nadwyżce, uszczelnieniu VAT w sposób fałszujący rzeczywistość.


Media to nie władza
W spotkaniu z dziennikarzami w KPRM premier próbował mile połechtać dziennikarzy, również w sposób nie do końca zgodny z prawdą. Chociaż w sumie jego wypowiedź można też uznać za żart.

– Wiadomo, że media to czwarta władza. My też jesteśmy władzą, dlatego porozmawiamy jak władza z władzą, ale właśnie przede wszystkim po to, żeby informacje dotarły do społeczeństwa dzięki państwu w sposób możliwie prawdziwy – powiedział bowiem premier.

Jego częste rozmijanie się z prawdą i rzeczywistością nie umyka uwadze dziennikarzy.

– Znajomi Morawieckiego z biznesu mówią, że kłamstwo jest dla niego poza sferą moralności. Jako prezes banku do perfekcji opanował sprzedawanie korporacyjnej ściemy i przeniósł te metody do polityki – pisze Renata Grochal na łamach "Newsweeka".

Nie jest jednak pewne, czy premier kłamie perfidnie i z pełną świadomością, czy po prostu wierzy w to, co mówi. Żadna z tych perspektyw nie jest szczególnie atrakcyjna.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł