Biedroń ujawnia szczegóły planu na emerytury obywatelskie. Wiemy, skąd na nie weźmie

Robert Biedroń zapowiada reformę systemu emerytalnego, m.in. wzrost składek KRUS.
Robert Biedroń zapowiada reformę systemu emerytalnego, m.in. wzrost składek KRUS. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Reforma systemów KRUS i ZUS, polegająca m.in. na podwyższeniu składek na KRUS, a także 1600 zł emerytury dla każdej osoby mieszkającej w Polsce co najmniej 40 lat – o takich szczegółach pomysłu na emerytury obywatelskie mówił w radiu TOK FM Robert Biedroń, były prezydent Słupska i lider powstającego ruchu politycznego.

W środę na antenie stacji TOK FM Biedroń potwierdził, że jednym z filarów jego programu będzie pomysł na emerytury obywatelskie w wysokości 1600 złotych. Miałyby je otrzymywać osoby mieszkające w Polsce co najmniej 40 lat.

Składki wyższe o 30 proc.
Były prezydent Słupska zdaje sobie jednak sprawę, jakim obciążeniem byłby ten projekt dla funkcjonującego obecnie systemu emerytalnego – i bez tego grożącego zawaleniem się. Biedroń chce zatem połączyć koncepcję emerytur obywatelskich z uporządkowaniem kwestii ZUS i KRUS, by uzyskać „oszczędności rocznie około półtora miliarda złotych”.

– Trzeba będzie w 2021 roku podnieść o 30 proc. składki KRUS. Tak, by one były sprawiedliwie rozdzielane – cytuje polityka Business Insider Polska. Docelowo system miałby dwa filary. – Pierwszy to minimalna emerytura. Drugi filar: wszystko to, co sobie na indywidualnych kontach emerytalnych odłożymy – dodawał.

– Jeżeli chcemy, żeby system emerytalny się nie zawalił, żeby on był sprawiedliwy, żeby nie było tak, jak dzisiaj, że pół miliona emerytów dostaje emeryturę poniżej tysiąca złotych, to musimy to zmienić – skwitował.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.