Koniec z tanimi mieszkaniami w wielkiej płycie. Nawet takie lokale będą drożeć

Bloki z wielkiej płyty mają swoje zalety - przekonują eksperci portalu Domiporta.pl. Fot. Bartek Bobkowski / Agencja Gazeta
Do tej pory mieszkania w budownictwie z „wielkiej płyty” były na rynku ostatnią enklawą, w której gwałtowne wzrosty cen nie były nazbyt odczuwalne. Jak się szacuje, takie lokale są dziś średnio o 44 proc. tańsze niż porównywalne nieruchomości w nowoczesnym budownictwie. Ale i tu różnice zaczną się zacierać – wraz z dofinansowaniem termomodernizacji budynków wielkopłytowych.

Czasem mrówkowce, czasem kameralne bloczki na kilkadziesiąt mieszkań – w technologii wielkopłytowej wybudowano w całej Polsce 60 tysięcy budynków, w których wydzielono 2,5 mln mieszkań. W sumie chodzi o piątą część polskiego rynku mieszkaniowego. Ostatnie inwestycje tego typu skończono w latach 90. i od tamtej też pory „wielka płyta” uchodziła za ikonę taniego mieszkalnictwa, ale też i fuszerki.

Dotacje do termomodernizacji
Skojarzenia z krzywymi podłogami, nieszczelnymi framugami czy niedbałym wykonaniem nie były przypadkowe – wynikają z niemal sześciu dekad mieszkania w „wielkiej płycie” (pierwsze budynki w tej technologii powstawały w latach 60.). Siłą rzeczy, przełożyło się to na relatywnie niskie ceny mieszkań w tego typu budynkach, których żywotność formalnie dobiega końca po około 50 latach.

Tyle że nowoczesna „deweloperka” nie jest w stanie zaspokoić potrzeb rynku mieszkaniowego w Polsce. Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce tę żywotność „wielkiej płyty” wydłużyć – oferując dofinansowanie termomodernizacji i remontów (ma temu służyć nowelizacja ustawy o termomodernizacji i remontach). Dotacje do termomodernizacji mają sięgać 16 proc. kosztów, a na zabezpieczenie konstrukcji – 50 proc. kosztów.


Atuty wielkiej płyty
Eksperci serwisu domiporta.pl, których analizy przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”, przekonują, że budownictwo wielkopłytowe ma kilka atutów: często chodzi przecież o dobre lokalizacje, skomunikowane z centrum miasta i posiadające rozwiniętą własną infrastrukturę. Po drugie, 70 metrów kw., podzielone na kilka pomieszczeń, to coś, za czym rozglądają się polscy klienci. A termomodernizacja obniży rachunki.

Można śmiało założyć, że po przeprowadzonej termomodernizacji cena metra kw. mieszkania w „wielkiej płycie” wzrośnie o kilka procent – czytamy w „DGP”. Do zrównania cen z wybudowanymi w ostatnich dwóch dekadach apartamentowcami, rzecz jasna, nie dojdzie – ale w niektórych przypadkach będzie już stosunkowo blisko, np. obecna różnica w cenach kawalerek (w „wielkiej płycie” vs. reszta rynku budowlanego) to jakieś 28 proc. I rośnie w przypadku większych mieszkań, do 49 proc. w przypadku tych największych, 5-pokojowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.