Najciemniej pod latarnią. Ten środek pomaga dzieciom przy zatruciach, pomoże dorosłym z nadwagą

Siemię lniane może pomóc dorosłym w walce z nadwagą.
Siemię lniane może pomóc dorosłym w walce z nadwagą. Fot. 123rf.com
W apteczce każdego rodzica jest zawsze porcja siemienia lnianego – środka aplikowanego przy zatruciach czy innych dziecięcych niedyspozycjach. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że siemię może się okazać doskonałym środkiem chroniącym przed otyłością.


Do takich wniosków dochodzą badacze z uniwersytetów w Kopenhadze i Goeteborgu, którzy w artykule opublikowanym na łamach „American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism” dowodzą, że siemię zmienia florę bakteryjną jelit.

Do takich wniosków doprowadziły ich testy na myszach. Zwierzętom podano pokarmy z błonnikiem sojowym (4,6 proc.), wysokotłuszczowy bez błonnika, wysokotłuszczowy z 10 proc. błonnika celulozowego i wysokotłuszczowy z 10 proc. błonnika z siemienia lnianego. Zmierzono potem ilość wdychanego tlenu, produkowanego dwutlenku węgla, ilość spożywanej karmy i wody, wydatkowanie energii, testy tolerancji glukozy.

Najzdrowsze myszy
Gryzonie, które w ogóle nie dostawały błonnika, posiadały też mniej pożytecznych bakterii i kwasów tłuszczowych w jelitach. Różnica w grupach, w których pożywienie wzbogacono o błonnik, była uderzająca. – Grupa, w której karmie był błonnik z siemienia lnianego była bardziej aktywna fizycznie i mniej przybrała na wadze niż pozostałe myszy spożywające pokarm wysokotłuszczowy – wskazuje PAP.


– Nasze wyniki sugerują, że spożywanie błonnika z siemienia lnianego wpływa na metabolizm poprzez zwiększenie wydatkowania energii i zmniejszanie ryzyka otyłości, a także poprzez poprawę tolerancji glukozy – twierdzą naukowcy. – Dalsze analizy powinny pomóc ustalić rolę poszczególnych bakterii oraz lepiej zrozumieć mechanizm działania błonnika z siemienia lnianego – kwitują.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.