Nowy wspaniały świat. W programie Biedronia zabrakło najważniejszego elementu

Wiosna, ugrupowanie Roberta Biedronia, wpisała do programu mnóstwo postulatów. Ale ani słowa o tym, jak je sfinansować.
Wiosna, ugrupowanie Roberta Biedronia, wpisała do programu mnóstwo postulatów. Ale ani słowa o tym, jak je sfinansować. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Radykalne podniesienie płacy minimalnej, emerytury obywatelskie i szereg prospołecznych inicjatyw – program ugrupowania Roberta Biedronia zbudowany jest na kosztownych propozycjach. Lider Wiosny nie ujawnia jednak, jak chciałby sfinansować te propozycje.


A jedynym nasuwającym się rozwiązaniem byłoby podniesienie – lub wprowadzenie nowych – podatków – dochodzi do wniosku „Dziennik Gazeta Prawna”. – Biedroń pomysłów ma co niemiara – pisze „DGP”. – Przeplatają się wśród nich konkretne z bardzo ogólnymi, realistyczne z mało realnymi – dorzuca.

Przeglądając dokumenty programowe oraz ostatnie oświadczenia publiczne Biedronia, można dojść do wniosku, że lider Wiosny chce przelicytować rządzących i opozycję razem wziętych. Jego propozycja płacy minimalnej zakłada podniesienie jej już w przyszłym roku do poziomu 2700 zł brutto, co w przeliczeniu na parytet siły nabywczej lokowałoby Polskę w europejskiej czołówce.

Z czego to sfinansować?
Dodatkowym elementem miało by być powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem (choć perspektywa wprowadzenia tego rozwiązania – 2028 r. – określa je jako mało realne) na poziomie 60 proc. „DGP” sugeruje zresztą, że chodzi o medianę zarobków, a nie średnie wynagrodzenie. – Jeśli [ludzie Biedronia] rzeczywiście chcą ją podnieść do 60 proc. średniej krajowej, to będzie to rozwiązanie nie występujące nigdzie na kontynencie – kwituje gazeta.


To samo z emeryturami obywatelskimi: 1600 zł emerytury dla każdej osoby mieszkającej w Polsce co najmniej 40 lat. Sam Biedroń szacuje koszty realizacji swoich postulatów na 35 mld złotych, z pobieżnych obliczeń INNPoland.pl należałoby raczej mówić o kwocie ponad 65 mld zł. – Żeby je sfinansować, trzeba będzie podnieść podatki. Ale o tym w programie Wiosny nie ma ani słowa – konstatuje publicysta dziennika.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.