Nowy wspaniały świat. W programie Biedronia zabrakło najważniejszego elementu

Wiosna, ugrupowanie Roberta Biedronia, wpisała do programu mnóstwo postulatów. Ale ani słowa o tym, jak je sfinansować.
Wiosna, ugrupowanie Roberta Biedronia, wpisała do programu mnóstwo postulatów. Ale ani słowa o tym, jak je sfinansować. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Radykalne podniesienie płacy minimalnej, emerytury obywatelskie i szereg prospołecznych inicjatyw – program ugrupowania Roberta Biedronia zbudowany jest na kosztownych propozycjach. Lider Wiosny nie ujawnia jednak, jak chciałby sfinansować te propozycje.


A jedynym nasuwającym się rozwiązaniem byłoby podniesienie – lub wprowadzenie nowych – podatków – dochodzi do wniosku „Dziennik Gazeta Prawna”. – Biedroń pomysłów ma co niemiara – pisze „DGP”. – Przeplatają się wśród nich konkretne z bardzo ogólnymi, realistyczne z mało realnymi – dorzuca.

Przeglądając dokumenty programowe oraz ostatnie oświadczenia publiczne Biedronia, można dojść do wniosku, że lider Wiosny chce przelicytować rządzących i opozycję razem wziętych. Jego propozycja płacy minimalnej zakłada podniesienie jej już w przyszłym roku do poziomu 2700 zł brutto, co w przeliczeniu na parytet siły nabywczej lokowałoby Polskę w europejskiej czołówce.

Z czego to sfinansować?
Dodatkowym elementem miało by być powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem (choć perspektywa wprowadzenia tego rozwiązania – 2028 r. – określa je jako mało realne) na poziomie 60 proc. „DGP” sugeruje zresztą, że chodzi o medianę zarobków, a nie średnie wynagrodzenie. – Jeśli [ludzie Biedronia] rzeczywiście chcą ją podnieść do 60 proc. średniej krajowej, to będzie to rozwiązanie nie występujące nigdzie na kontynencie – kwituje gazeta.


To samo z emeryturami obywatelskimi: 1600 zł emerytury dla każdej osoby mieszkającej w Polsce co najmniej 40 lat. Sam Biedroń szacuje koszty realizacji swoich postulatów na 35 mld złotych, z pobieżnych obliczeń INNPoland.pl należałoby raczej mówić o kwocie ponad 65 mld zł. – Żeby je sfinansować, trzeba będzie podnieść podatki. Ale o tym w programie Wiosny nie ma ani słowa – konstatuje publicysta dziennika.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.