Pensje rosną jak na drożdżach. Takiego tempa nie było od dekady

Wynagrodzenia rosły w 2018 roku w tempie nie widzianym od dekady. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ostatnim kwartale 218 r. wyniosło 4863,74 zł
Wynagrodzenia rosły w 2018 roku w tempie nie widzianym od dekady. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ostatnim kwartale 218 r. wyniosło 4863,74 zł Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To najszybszy wzrost płac od dekady – tak dziennik „Rzeczpospolita” komentuje dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat wynagrodzeń w Polsce. W czwartym kwartale ubiegłego roku padł kolejny rekord, a eksperci są przekonani, że w tym roku będzie podobnie.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w IV kwartale 2018 roku wyniosło 4863,74 zł, zaś średnia pensja w gospodarce narodowej w całym 2018 roku dobiła 4585,03 zł – takie informacje podał GUS. Przez dwanaście miesięcy tempo wzrostu wynagrodzeń dobiło 7,7 proc. I było najwyższe od dziesięciu lat, jak wspomniano wyżej.

Należy podkreślić, że dane o płacach w gospodarce narodowej, to nie tylko dane o zarobkach pracowników przedsiębiorstw. W tej statystyce uwzględnione są wszystkie możliwe podmioty, w tym firmy zatrudniające mniej niż 10 osób czy budżetówka – urzędy, służba zdrowia czy edukacja.

Urzędnicy zawalczą o swoje
– W sumie chodzi o 9,5 mln zatrudnionych, więc jest to bardziej miarodajny wskaźnik sytuacji na rynku pracy niż comiesięczne informacje urzędów statystycznych z sektora przedsiębiorstw – cytuje „Rzeczpospolita” głównego ekonomistę Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasza Kozłowskiego. – Pokazują, że presja płacowa i dynamiczny wzrost płac odczuwalne są w zasadzie na całym rynku – dodaje ekspert.


Co więcej, mimo wcześniej sygnalizowanych wątpliwości, analitycy są też przekonani, że trend ten utrzyma się w tym roku: choćby dlatego, że „o swoje” chcą zawalczyć kolejne grupy zawodowe, np. pracownicy korpusu służby cywilnej – 120-tysięczna grupa zawodowa, która zgodnie z przepisami do dziś nie ma prawa do nadgodzin.

Swoją rolę odgrywa też, rzecz jasna, wyjątkowo niskie bezrobocie, napędzające wzrost płac. – Doskonale jest to widoczne w cyfrach, dla przykładu: w ciągu ostatnich 3 lat najniższe wynagrodzenie wzrosło o 30 proc. Myślę, że w kolejnych latach taki kierunek zostanie utrzymany, a wynagrodzenia będą wzrastały na poziomie 4-6 proc. rocznie – podsumowuje na stronach portalu Puls HR dyrektor HR polskiego oddziału Danone, Magda Dybska-Tabor.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.