Pensje rosną jak na drożdżach. Takiego tempa nie było od dekady

Wynagrodzenia rosły w 2018 roku w tempie nie widzianym od dekady. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ostatnim kwartale 218 r. wyniosło 4863,74 zł
Wynagrodzenia rosły w 2018 roku w tempie nie widzianym od dekady. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ostatnim kwartale 218 r. wyniosło 4863,74 zł Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To najszybszy wzrost płac od dekady – tak dziennik „Rzeczpospolita” komentuje dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat wynagrodzeń w Polsce. W czwartym kwartale ubiegłego roku padł kolejny rekord, a eksperci są przekonani, że w tym roku będzie podobnie.


Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w IV kwartale 2018 roku wyniosło 4863,74 zł, zaś średnia pensja w gospodarce narodowej w całym 2018 roku dobiła 4585,03 zł – takie informacje podał GUS. Przez dwanaście miesięcy tempo wzrostu wynagrodzeń dobiło 7,7 proc. I było najwyższe od dziesięciu lat, jak wspomniano wyżej.

Należy podkreślić, że dane o płacach w gospodarce narodowej, to nie tylko dane o zarobkach pracowników przedsiębiorstw. W tej statystyce uwzględnione są wszystkie możliwe podmioty, w tym firmy zatrudniające mniej niż 10 osób czy budżetówka – urzędy, służba zdrowia czy edukacja.

Urzędnicy zawalczą o swoje
– W sumie chodzi o 9,5 mln zatrudnionych, więc jest to bardziej miarodajny wskaźnik sytuacji na rynku pracy niż comiesięczne informacje urzędów statystycznych z sektora przedsiębiorstw – cytuje „Rzeczpospolita” głównego ekonomistę Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasza Kozłowskiego. – Pokazują, że presja płacowa i dynamiczny wzrost płac odczuwalne są w zasadzie na całym rynku – dodaje ekspert.


Co więcej, mimo wcześniej sygnalizowanych wątpliwości, analitycy są też przekonani, że trend ten utrzyma się w tym roku: choćby dlatego, że „o swoje” chcą zawalczyć kolejne grupy zawodowe, np. pracownicy korpusu służby cywilnej – 120-tysięczna grupa zawodowa, która zgodnie z przepisami do dziś nie ma prawa do nadgodzin.

Swoją rolę odgrywa też, rzecz jasna, wyjątkowo niskie bezrobocie, napędzające wzrost płac. – Doskonale jest to widoczne w cyfrach, dla przykładu: w ciągu ostatnich 3 lat najniższe wynagrodzenie wzrosło o 30 proc. Myślę, że w kolejnych latach taki kierunek zostanie utrzymany, a wynagrodzenia będą wzrastały na poziomie 4-6 proc. rocznie – podsumowuje na stronach portalu Puls HR dyrektor HR polskiego oddziału Danone, Magda Dybska-Tabor.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.