Internauci szydzą z wyliczeń premiera. Podwyżka o 90 złotych to ma być mniejsza składka?

Mateusz Morawiecki znany jest ze swobodnego żonglowania liczbami i tezami
Mateusz Morawiecki znany jest ze swobodnego żonglowania liczbami i tezami Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Premier Morawiecki ruszył w Polskę, by chwalić się dokonaniami swojego rządu. Już pierwszego dnia zderzył się z matematyką, głosząc, że „spada ZUS płacony przez małe firmy”. Przedsiębiorcy złapali się za głowy i pytają, jak podwyżka składek z 1230 na 1320 złotych może być uznana za spadek?


– Spada bezrobocie, spada ZUS płacony przez małe firmy, spada CIT – powiedział Mateusz Morawiecki w Białobrzegach. To pierwsze miasto, do jakiego udał się z misją prezentowania swoich sukcesów. Ma to być swoiste podsumowanie efektów 300 dni pracy od zaprezentowania tzw. Piątki Morawieckiego.
Jedną z obietnic premiera było wówczas wprowadzenie niższych składek na ZUS. I faktycznie, mamy tzw. mały ZUS. Od stycznia 2019 roku – a więc od kilku ledwie tygodni – przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód odpowiadający maksymalnie 30-krotności miesięcznej płacy minimalnej mogą płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Komu się przydał mały ZUS?
W praktyce z tego rozwiązania mogą skorzystać Ci, którzy w całym 2018 r. osiągnęli przychody niższe niż 63 tys. zł brutto. Jak na prowadzenie działalności gospodarczej, to kwoty raczej symboliczne, więc z rozwiązania korzysta zaledwie grupa beneficjentów. A wszyscy inni zostali uraczeni podwyżką składek ZUS, które wzrosły o ok. 90 złotych, dzięki czemu przedsiębiorcy płacą już 1317 złotych miesięcznie. Jest to najwyższy wzrost od 6 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.