Internauci szydzą z wyliczeń premiera. Podwyżka o 90 złotych to ma być mniejsza składka?

Mateusz Morawiecki znany jest ze swobodnego żonglowania liczbami i tezami
Mateusz Morawiecki znany jest ze swobodnego żonglowania liczbami i tezami Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Premier Morawiecki ruszył w Polskę, by chwalić się dokonaniami swojego rządu. Już pierwszego dnia zderzył się z matematyką, głosząc, że „spada ZUS płacony przez małe firmy”. Przedsiębiorcy złapali się za głowy i pytają, jak podwyżka składek z 1230 na 1320 złotych może być uznana za spadek?


– Spada bezrobocie, spada ZUS płacony przez małe firmy, spada CIT – powiedział Mateusz Morawiecki w Białobrzegach. To pierwsze miasto, do jakiego udał się z misją prezentowania swoich sukcesów. Ma to być swoiste podsumowanie efektów 300 dni pracy od zaprezentowania tzw. Piątki Morawieckiego.
Jedną z obietnic premiera było wówczas wprowadzenie niższych składek na ZUS. I faktycznie, mamy tzw. mały ZUS. Od stycznia 2019 roku – a więc od kilku ledwie tygodni – przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód odpowiadający maksymalnie 30-krotności miesięcznej płacy minimalnej mogą płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Komu się przydał mały ZUS?
W praktyce z tego rozwiązania mogą skorzystać Ci, którzy w całym 2018 r. osiągnęli przychody niższe niż 63 tys. zł brutto. Jak na prowadzenie działalności gospodarczej, to kwoty raczej symboliczne, więc z rozwiązania korzysta zaledwie grupa beneficjentów. A wszyscy inni zostali uraczeni podwyżką składek ZUS, które wzrosły o ok. 90 złotych, dzięki czemu przedsiębiorcy płacą już 1317 złotych miesięcznie. Jest to najwyższy wzrost od 6 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.