Wiedza ekonomiczna Polaków kuleje. Większość nie ma pojęcia, skąd się biorą pieniądze na 500 plus

Aż 61 proc. Polaków nie wie, jakie jest rzeczywiste źródło finansowania programu 500 plus.
Aż 61 proc. Polaków nie wie, jakie jest rzeczywiste źródło finansowania programu 500 plus. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Aż 21 proc. Polaków nie wie, jakie jest główne źródło finansowania programu 500 plus, a 40 proc. z naszych rodaków uważa, że środki pochodzą z podatków płaconych przez innych ludzi, firmy lub z pieniędzy rządowych. Jedynie 38 proc. badanych ma świadomość, że źródłem finansowania sztampowego programu PiS są podatki, które pochodzą z naszych własnych kieszeni – wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl.


Świadomość zależy od wykształcenia
W analizie wzięto pod uwagę sympatie polityczne badanych. Okazało się, że najwięcej osób przekonanych, że rząd ma własne pieniądze na wypłaty świadczeń jest wśród sympatyków PiS (25 proc.). Osób, które nie mają wiedzy na temat pochodzenia środków na ten cel było wśród elektoratu Kukiz’15 (41 proc.). Osób znających rzeczywiste źródło finansowania 500 plus najwięcej było wśród sympatyków PO (55 proc.).

Badanie wykazało również, że istotnym czynnikiem znajomości źródeł finansowania rządowego programu jest poziom wykształcenia. Najwięcej ludzi, które nie mają wiedzy na temat pochodzenia pieniędzy na 500 plus jest wśród osób z wykształceniem podstawowym (36%), a najmniej - z wyższym (12%).

– To kolejne badanie, które pokazuje, że świadomość ekonomiczna w społeczeństwie nie jest najwyższa, a to może sprawiać, że hasła polityki socjalnej padają na podatniejszy grunt - komentuje wyniki badań dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


500 plus od pierwszego dziecka
Tymczasem PiS planuje kolejny etap programu. Podczas sobotniej konwencji wyborczej obiecał Polakom dodatek 500 plus już od pierwszego dziecka. Wypłaty mają ruszyć od lipca. Do tej pory na ten dodatek socjalny mogli liczyć jedynie samotni rodzice. Pełna para rodzicielska otrzymywała wypłatę środków dopiero od drugiego dziecka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.