Wtem zatrzęsła się cała branża: Morawiecki zapowiada ustawę, która zwiąże ręce supermarketom

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która ograniczy liczbę marek własnych produkowanych przez sieci handlowe.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ustawę, która ograniczy liczbę marek własnych produkowanych przez sieci handlowe. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jeszcze kilka tygodni temu eksperci wieszczyli, że ekspansja marek własnych – czyli produktów produkowanych na potrzeby danej sieci handlowej i sprzedawanych pod jej logo – będzie jednym z dominujących trendów w handlu AD 2019. Nic z tego: szef rządu zapowiedział właśnie ustawę, która narzuci sieciom ograniczenia pod tym względem.


Mateusz Morawiecki nie owijał w bawełnę. – Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką – mówił w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. – Obecna sytuacja szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów – dorzucał.

Obietnica – albo groźba, w zależności perspektywy – pozostaje jednak mglista. Nie wiadomo, kiedy rząd chciałby te przepisy przedstawić, ani jaki próg marek własnych w ofercie ustalić.

Dyskonty na czele trendu
„Obecna sytuacja”, o której wspomina premier Morawiecki, jest dosyć jasna. Owszem, sieci dbają o to, by na ich półkach nie zabrakło produktów markowych – tych od znanych i lubianych na rynku producentów. Marka własna pozwala jednak zbić cenę produktu poniżej tych, które sieć musi kupować od producentów, co kusi szczególnie sieci dyskontowe. A ponieważ realny handel odbywa się dziś w sklepach wielkopowierzchniowych, to producenci natychmiast odczuwają konkurencję.

W skali europejskiej marki własne dobijają jednej trzeciej udziału wartościowego w rynku – i udział ten rośnie w tempie 1 proc. rocznie. W Polsce udział ten jest znacznie niższy – 19,6 proc. wartości rynku, a w wielu sieciach nie przekracza 15 proc. – wylicza portal Wiadomości Handlowe.


Na ograniczeniu marek własnych może się nie skończyć. Kilka dni temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział też wprowadzenie przepisów, które nakazywałyby sieciom handlowym kupowanie minimum 50 proc. towaru u polskich producentów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.