Co za dużo, to niezdrowo. Naukowcy zidentyfikowali jedną z przyczyn napędzających depresję u kobiet

Objawy depresji potęgują się wraz z ponadnormatywną ilością wykonywanej pracy. U kobiet pracujących więcej niż 55 godzin tygodniowo rośnie o 7,3 proc. w stosunku do grupy pracującej standardowe 35-40 godzin.
Objawy depresji potęgują się wraz z ponadnormatywną ilością wykonywanej pracy. U kobiet pracujących więcej niż 55 godzin tygodniowo rośnie o 7,3 proc. w stosunku do grupy pracującej standardowe 35-40 godzin. Fot. 123rf.com
Im więcej godzin spędzonych w pracy, tym gorsze samopoczucie – takie są wnioski z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Kobiety pracujące w ciągu tygodnia powyżej 55 godzin miały o 7,3 proc. więcej objawów depresji niż te, które pracowały standardowe 35-40 godzin. Nie chodzi „po prostu” o zmęczenie – u mężczyzn taka zależność nie występuje.


Przeprowadzone przez naukowców z University College London oraz Queen Mary University of London badanie objęło niebagatelną rzeszę ludzi: 20 tys. osób. Prowadzono je w latach 2010-2012, a o wynikach można przeczytać na łamach specjalistycznego magazynu „Journal od Epidemiology & Community Health” - donosi PAP.

Statystycznie kobiety są narażone na depresję bardziej niż mężczyźni, bez względu na okoliczności. Ale ta tendencja może się wzmagać w określonych okolicznościach. Z ankiet, jakie badacze przedstawiali respondentom, wynika, że we wspomnianej grupie przesiadujących godzinami w pracy kobiet rosło poczucie bycia bezwartościowym lub poczucie braku zdolności.

Praca w weekendy uderza też w mężczyzn
Co ciekawe, praca w weekendy przynosiła podobne efekty: kobiety pracujące w weekend miały o 4,6 proc. więcej objawów depresji niż te pracujące wyłącznie w dni robocze. W tym przypadku podobny efekt, choć o mniejszej skali (3,4 proc.) odnotowano również u mężczyzn. Jest to o tyle naturalne, że praca w weekendy najczęściej dotyczy osób na niskopłatnych posadach, często we frustrujących warunkach.


Wyższe ryzyko popadania w depresję związane jest z dodatkowymi obciążeniami, z jakimi muszą sobie radzić kobiety – tłumaczą te wyniki badacze. – Kobiety są bardziej od mężczyzn obciążone obowiązkami domowymi, co sprawia, że pracują dłużej, odczuwają wzmożoną presję czasu i przytłaczające poczucie odpowiedzialności – komentowała szefowa programu, dr Gill Weston z UCL.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby