Co za dużo, to niezdrowo. Naukowcy zidentyfikowali jedną z przyczyn napędzających depresję u kobiet

Objawy depresji potęgują się wraz z ponadnormatywną ilością wykonywanej pracy. U kobiet pracujących więcej niż 55 godzin tygodniowo rośnie o 7,3 proc. w stosunku do grupy pracującej standardowe 35-40 godzin.
Objawy depresji potęgują się wraz z ponadnormatywną ilością wykonywanej pracy. U kobiet pracujących więcej niż 55 godzin tygodniowo rośnie o 7,3 proc. w stosunku do grupy pracującej standardowe 35-40 godzin. Fot. 123rf.com
Im więcej godzin spędzonych w pracy, tym gorsze samopoczucie – takie są wnioski z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Kobiety pracujące w ciągu tygodnia powyżej 55 godzin miały o 7,3 proc. więcej objawów depresji niż te, które pracowały standardowe 35-40 godzin. Nie chodzi „po prostu” o zmęczenie – u mężczyzn taka zależność nie występuje.


Przeprowadzone przez naukowców z University College London oraz Queen Mary University of London badanie objęło niebagatelną rzeszę ludzi: 20 tys. osób. Prowadzono je w latach 2010-2012, a o wynikach można przeczytać na łamach specjalistycznego magazynu „Journal od Epidemiology & Community Health” - donosi PAP.

Statystycznie kobiety są narażone na depresję bardziej niż mężczyźni, bez względu na okoliczności. Ale ta tendencja może się wzmagać w określonych okolicznościach. Z ankiet, jakie badacze przedstawiali respondentom, wynika, że we wspomnianej grupie przesiadujących godzinami w pracy kobiet rosło poczucie bycia bezwartościowym lub poczucie braku zdolności.

Praca w weekendy uderza też w mężczyzn
Co ciekawe, praca w weekendy przynosiła podobne efekty: kobiety pracujące w weekend miały o 4,6 proc. więcej objawów depresji niż te pracujące wyłącznie w dni robocze. W tym przypadku podobny efekt, choć o mniejszej skali (3,4 proc.) odnotowano również u mężczyzn. Jest to o tyle naturalne, że praca w weekendy najczęściej dotyczy osób na niskopłatnych posadach, często we frustrujących warunkach.


Wyższe ryzyko popadania w depresję związane jest z dodatkowymi obciążeniami, z jakimi muszą sobie radzić kobiety – tłumaczą te wyniki badacze. – Kobiety są bardziej od mężczyzn obciążone obowiązkami domowymi, co sprawia, że pracują dłużej, odczuwają wzmożoną presję czasu i przytłaczające poczucie odpowiedzialności – komentowała szefowa programu, dr Gill Weston z UCL.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.