Co za dużo, to niezdrowo. Naukowcy zidentyfikowali jedną z przyczyn napędzających depresję u kobiet

Objawy depresji potęgują się wraz z ponadnormatywną ilością wykonywanej pracy. U kobiet pracujących więcej niż 55 godzin tygodniowo rośnie o 7,3 proc. w stosunku do grupy pracującej standardowe 35-40 godzin.
Objawy depresji potęgują się wraz z ponadnormatywną ilością wykonywanej pracy. U kobiet pracujących więcej niż 55 godzin tygodniowo rośnie o 7,3 proc. w stosunku do grupy pracującej standardowe 35-40 godzin. Fot. 123rf.com
Im więcej godzin spędzonych w pracy, tym gorsze samopoczucie – takie są wnioski z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Kobiety pracujące w ciągu tygodnia powyżej 55 godzin miały o 7,3 proc. więcej objawów depresji niż te, które pracowały standardowe 35-40 godzin. Nie chodzi „po prostu” o zmęczenie – u mężczyzn taka zależność nie występuje.


Przeprowadzone przez naukowców z University College London oraz Queen Mary University of London badanie objęło niebagatelną rzeszę ludzi: 20 tys. osób. Prowadzono je w latach 2010-2012, a o wynikach można przeczytać na łamach specjalistycznego magazynu „Journal od Epidemiology & Community Health” - donosi PAP.

Statystycznie kobiety są narażone na depresję bardziej niż mężczyźni, bez względu na okoliczności. Ale ta tendencja może się wzmagać w określonych okolicznościach. Z ankiet, jakie badacze przedstawiali respondentom, wynika, że we wspomnianej grupie przesiadujących godzinami w pracy kobiet rosło poczucie bycia bezwartościowym lub poczucie braku zdolności.

Praca w weekendy uderza też w mężczyzn
Co ciekawe, praca w weekendy przynosiła podobne efekty: kobiety pracujące w weekend miały o 4,6 proc. więcej objawów depresji niż te pracujące wyłącznie w dni robocze. W tym przypadku podobny efekt, choć o mniejszej skali (3,4 proc.) odnotowano również u mężczyzn. Jest to o tyle naturalne, że praca w weekendy najczęściej dotyczy osób na niskopłatnych posadach, często we frustrujących warunkach.


Wyższe ryzyko popadania w depresję związane jest z dodatkowymi obciążeniami, z jakimi muszą sobie radzić kobiety – tłumaczą te wyniki badacze. – Kobiety są bardziej od mężczyzn obciążone obowiązkami domowymi, co sprawia, że pracują dłużej, odczuwają wzmożoną presję czasu i przytłaczające poczucie odpowiedzialności – komentowała szefowa programu, dr Gill Weston z UCL.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.