Komornik przyjdzie po Polskę. Fundusz, który wygrał z KNF, jest gotowy zajmować państwowy majątek

Menedżerowie funduszu private equity Abris dają Polsce dwa tygodnie na spłacenie zasądzonego odszkodowania z odsetkami i kosztami prawnymi.
Menedżerowie funduszu private equity Abris dają Polsce dwa tygodnie na spłacenie zasądzonego odszkodowania z odsetkami i kosztami prawnymi. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
720 mln złotych wraz z odsetkami oraz 3,8 mln euro kosztów prawnych – takie pieniądze, zgodnie z wyrokiem szwedzkiego sądu, należą się od Polski funduszowi Abris. Menedżerowie dali Warszawie dwa tygodnie na uregulowanie należności. Jeżeli się to nie stanie, są gotowi zajmować państwowy majątek.


Ultimatum wiąże się z wywłaszczeniem funduszu z akcji FM Banku w 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała wówczas, że kontrolowana przez Abris spółka nie połączy tego banku z innym niedużym bankiem ze swojego portfela. Inwestorowi nakazano sprzedać akcje.

Ten nie pogodził się z decyzją i – choć sprzedał akcje – zażądał od Polski odszkodowania. Sprawa wylądowała w międzynarodowym arbitrażu i przez kolejne niemal 5 lat wędrowała przez sądy. Ubiegłotygodniowa decyzja sądu apelacyjnego w Szwecji jest już praktycznie nieodwołalna.

Pozostał Sąd Najwyższy
Abris deklaruje, że nie ma żartów. – Brak dobrowolnego wykonania wyroków pociągnie za sobą konieczność podjęcia przez Inwestora działań zmierzających do wykonania ich w drodze egzekucji – cytuje pismo od funduszu do ministerstwa finansów „Dziennik Gazeta Prawna”. Abris może m.in. zająć pieniądze z transz kredytów czy obligacji rządowych kupionych przez inwestorów oraz kwoty przeznaczone na spłatę zobowiązań. W grę wchodzi też zajęcie majątku spółek Skarbu Państwa – spekuluje „DGP”.


Nie jest też wykluczone, że to nie koniec całej sprawy. Polska ma podobno rozważać odwołanie się do instancji ostatecznej – szwedzkiego Sądu Najwyższego. Abris, wbrew pozorom, wcale nie ma nic przeciwko temu: uważa, że w gruncie rzeczy należy mu się dodatkowe 90 mln zł odsetek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.