Wstrząsające statystyki. Zachorowalność na odrę gwałtownie wzrosła

Liczba przypadków odry skokowo rośnie: w styczniu i lutym odnotowano ponad 300 takich sytuacji.
Liczba przypadków odry skokowo rośnie: w styczniu i lutym odnotowano ponad 300 takich sytuacji. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Jak informuje na swoich stronach Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w dwóch pierwszych miesiącach tego roku odnotowano w Polsce aż 314 przypadków odry. To niemal tyle samo, co przez cały ubiegły rok.


Statystyki są bezlitosne. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. takich przypadków było 29. Jeszcze rok wcześniej, w analogicznym okresie – 12. Jednocześnie, Instytut przypomina, że w całym 2018 roku odnotowano w Polsce 339 przypadków odry, w 2017 r. – 63.

Najgroźniejsza sytuacja jest na Ukrainie
Na całym świecie zachorowalność na odrę szybko rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że liczba przypadków choroby sięgnęła rekordowego poziomu – 82 tys. przypadków, z czego ponad 53 tys. w sąsiedztwie Polski, na Ukrainie. Groźna sytuacja panuje również w Serbii (5 tys.), Francji (prawie 3 tys.), Rosji (2,3 tys.) oraz Grecji (2,2 tys.).

Szybki wzrost liczby zachorowań na Ukrainie może wynikać z zapaści tamtejszej służby zdrowia w warunkach paraliżu administracji państwowej i pełzającej wojny na Wschodzie. Jednak to nie tłumaczy wzrostów we Francji czy w Polsce. Tu kluczową rolę mogą odgrywać ruchy antyszczepionkowe, które doprowadziły do sytuacji, w której tysiące dzieci uniknęło koniecznych szczepień.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.