Wstrząsające statystyki. Zachorowalność na odrę gwałtownie wzrosła

Liczba przypadków odry skokowo rośnie: w styczniu i lutym odnotowano ponad 300 takich sytuacji.
Liczba przypadków odry skokowo rośnie: w styczniu i lutym odnotowano ponad 300 takich sytuacji. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Jak informuje na swoich stronach Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w dwóch pierwszych miesiącach tego roku odnotowano w Polsce aż 314 przypadków odry. To niemal tyle samo, co przez cały ubiegły rok.


Statystyki są bezlitosne. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. takich przypadków było 29. Jeszcze rok wcześniej, w analogicznym okresie – 12. Jednocześnie, Instytut przypomina, że w całym 2018 roku odnotowano w Polsce 339 przypadków odry, w 2017 r. – 63.

Najgroźniejsza sytuacja jest na Ukrainie
Na całym świecie zachorowalność na odrę szybko rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że liczba przypadków choroby sięgnęła rekordowego poziomu – 82 tys. przypadków, z czego ponad 53 tys. w sąsiedztwie Polski, na Ukrainie. Groźna sytuacja panuje również w Serbii (5 tys.), Francji (prawie 3 tys.), Rosji (2,3 tys.) oraz Grecji (2,2 tys.).

Szybki wzrost liczby zachorowań na Ukrainie może wynikać z zapaści tamtejszej służby zdrowia w warunkach paraliżu administracji państwowej i pełzającej wojny na Wschodzie. Jednak to nie tłumaczy wzrostów we Francji czy w Polsce. Tu kluczową rolę mogą odgrywać ruchy antyszczepionkowe, które doprowadziły do sytuacji, w której tysiące dzieci uniknęło koniecznych szczepień.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.