Wstrząsające statystyki. Zachorowalność na odrę gwałtownie wzrosła

Liczba przypadków odry skokowo rośnie: w styczniu i lutym odnotowano ponad 300 takich sytuacji.
Liczba przypadków odry skokowo rośnie: w styczniu i lutym odnotowano ponad 300 takich sytuacji. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Jak informuje na swoich stronach Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w dwóch pierwszych miesiącach tego roku odnotowano w Polsce aż 314 przypadków odry. To niemal tyle samo, co przez cały ubiegły rok.


Statystyki są bezlitosne. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. takich przypadków było 29. Jeszcze rok wcześniej, w analogicznym okresie – 12. Jednocześnie, Instytut przypomina, że w całym 2018 roku odnotowano w Polsce 339 przypadków odry, w 2017 r. – 63.

Najgroźniejsza sytuacja jest na Ukrainie
Na całym świecie zachorowalność na odrę szybko rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm, że liczba przypadków choroby sięgnęła rekordowego poziomu – 82 tys. przypadków, z czego ponad 53 tys. w sąsiedztwie Polski, na Ukrainie. Groźna sytuacja panuje również w Serbii (5 tys.), Francji (prawie 3 tys.), Rosji (2,3 tys.) oraz Grecji (2,2 tys.).

Szybki wzrost liczby zachorowań na Ukrainie może wynikać z zapaści tamtejszej służby zdrowia w warunkach paraliżu administracji państwowej i pełzającej wojny na Wschodzie. Jednak to nie tłumaczy wzrostów we Francji czy w Polsce. Tu kluczową rolę mogą odgrywać ruchy antyszczepionkowe, które doprowadziły do sytuacji, w której tysiące dzieci uniknęło koniecznych szczepień.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.