Ten raport nie pozostawia złudzeń. Wiemy, co dalej z cenami prądu w Polsce

Według najnowszego raportu NBP ceny za prąd w 2020 r. wzrosną zgodnie z mechanizmami modelowymi.
Według najnowszego raportu NBP ceny za prąd w 2020 r. wzrosną zgodnie z mechanizmami modelowymi. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego zakłada, że po 2019 r. ceny energii elektrycznej nie będą zamrożone i wzrosną zgodnie z mechanizmami modelowymi. To wyniki oficjalnego „Raportu o inflacji” przygotowanego przez NBP.


Sztuczne obniżanie ceny prądu w Polsce budzi wiele wątpliwości. Do pomysłu nie są przekonani eksperci ani prezesi spółek energetycznych, którzy twierdzą, że takie działania to tylko zamiatanie problemu pod dywan. Prąd bowiem musi w końcu zdrożeć i na nic zdadzą się wysiłki resortu energii, by na siłę zaniżać jego cenę.

Raport potwierdza - ceny wzrosną
Potwierdza to teraz „Raport o inflacji” przygotowany przez Narodowy Bank Polski. Wskazuje on, że obecne zamrożenie cen energii w ustawie z 28 grudnia 2018 r. dotyczy wyłącznie bieżącego roku. Od przyszłego taryfy wzrosną i będą kształtować się zgodnie z mechanizmami modelowymi.

"Przyjęte w procesie sporządzania każdej projekcji założenie o braku zmian regulacyjnych w horyzoncie prognozy oznacza, że po 2019 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą zamrożone i wzrosną zgodnie z działaniem mechanizmów modelu prognostycznego uwzględniającym utrzymanie niższej akcyzy oraz opłaty przejściowej" – czytamy w raporcie.


"W ścieżce centralnej przyjęto zatem, że od 2020 r. taryfy dla gospodarstw domowych będą kształtować się zgodnie z mechanizmami modelowymi, przy uwzględnieniu utrzymania obniżonej akcyzy i opłaty przejściowej. Nie można jednak wykluczyć, że mechanizm rekompensowania wytwórcom energii części wzrostu cen certyfikatów CO2 zostanie jednak wykorzystany również w kolejnych latach oddziałując w kierunku niższych niż w projekcji cen energii" – napisano w dokumencie.

Obniżenie ceny prądu
Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy dot. cen prądu zakłada, że ceny ustalone przez sprzedawców energii dla odbiorów końcowych w bieżącym roku mają odpowiadać taryfie z 31 grudnia 2018 r., zatwierdzonej przez URE.

Na mocy nowych przepisów obniżona zostaje akcyza oraz tzw. opłata przejściowa, powołane zostaną też fundusze mające refundować dostawcom energii straty wywołane poprzez konieczność utrzymania dotychczasowych cen oraz służyć do dofinansowania projektów nowych niskoemisyjnych źródeł energii i modernizacji dotychczasowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.