Posłowie odsłonią karty? Los niedzielnego zakazu handlu może się wyjaśnić nawet dziś

Zakaz handlu nie ma już zbyt wielu zwolenników: zakaz rozciągający się na wszystkie niedziele popiera zaledwie 19 proc. ankietowanych.
Zakaz handlu nie ma już zbyt wielu zwolenników: zakaz rozciągający się na wszystkie niedziele popiera zaledwie 19 proc. ankietowanych. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
We wtorek może się wyjaśnić, jaki będzie dalszy los ograniczeń w handlu w niedziele – spekulują eksperci i media. Dziś ma się odbyć w Sejmie konferencja, podczas której posłowie podsumują pierwszy rok obowiązywania rygorów, ale być może też uchylą rąbka tajemnicy co do dalszych losów zakazu. W końcu większości Polaków dalsze ograniczenia wcale się nie podobają.


Na posiedzeniu mogą paść kolejne deklaracje dotyczące możliwych zmian ustawy – spekuluje „Dziennik Gazeta Prawna”. Nie bez kozery, bowiem w ostatnich tygodniach z ust rządzących wielokrotnie padały deklaracje o „wyciąganiu wniosków” czy „gruntownych analizach” skutków obowiązywania zakazu.

Niewątpliwie, rząd ma twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony, zapleczem gabinetu Mateusza Morawieckiego są związki zawodowe, które dobitnie naciskają na zrealizowanie wszystkich założeń obowiązującej od roku ustawy – a więc zakaz handlu obowiązujący we wszystkie niedziele od 2020 r.

Z góry upatrzone pozycje
Z drugiej strony jednak, Polacy coraz chętniej demonstrują niechęć do obowiązujących rygorów oraz dalszego ich zaostrzania. „Za” wolnymi niedzielami opowiada się ledwie 19 proc. respondentów badań opinii publicznej.

Nic zatem dziwnego, że politycy sugerują potencjalny odwrót na „z góry upatrzone pozycje”. – Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione – uciął dyskusje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. W środę Sejm ma zacząć ponownie pracować nad nowelizacją przepisów ograniczających handel. Być może we wtorek dowiemy się, na jakie zmiany możemy realnie liczyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.