Polskie auto elektryczne zrobią "koledzy z Niemiec". Będzie gotowe może za 3 lata

Kiedy powstanie pierwszy polski "elektryk"? EMP ciągle przekłada terminy
Kiedy powstanie pierwszy polski "elektryk"? EMP ciągle przekłada terminy 123rf.com / zdjęcie seryjne
Sen premiera Morawieckiego o milionie elektrycznych aut na naszych drogach już dawno pękł jak mydlana bańka. Teraz – po raz kolejny – przesuwa się data uruchomienia w Polsce produkcji samochodu na prąd. Jak dobrze pójdzie, ruszy ona "do 2023 roku".


Przynajmniej tak twierdzi prezes spółki ElectroMobility Poland Piotr Zaremba, cytowany przez TVN24BiS.pl. No i okazuje się, że wszystkie wcześniejsze zapowiedzi i konkursy na wizualizację pojazdu nie miały większego sensu i znaczenia, bo tak naprawdę budową polskiego auta elektrycznego zajmą się Niemcy.

– Samochodu i fabryki nie buduje się w rok, zwłaszcza jeśli po drodze trzeba stworzyć cały ekosystem dostawców i partnerów motoryzacyjnych, którego do tej pory w Polsce brakowało – powiedział Zaremba i zapowiedział, że EMP wybrała partnera technicznego do tego projektu. To firma EDAG Engineering z Niemiec.

Bez pomocy ani rusz
– Główną osią ekosystemu ma być właśnie współpraca z partnerem technicznym, tak zwanym integratorem, który jako doświadczony podmiot wie, w jaki sposób buduje się samochody i posiada szerokie kompetencje we wprowadzaniu nowych modeli do masowej produkcji, przez co wesprze całość procesu technologicznego – wyjaśnił Zaremba.


Dodał, że masowa produkcja aut elektrycznych w Polsce ma ruszyć przed 2023 rokiem a z taśm ma zjeżdżać najpierw 100 a potem 200 tysięcy aut rocznie.

– W początkowej fazach zapewne wykorzystamy doświadczenie naszych kolegów z Niemiec, ale niezbędny do realizacji projektu know-how będzie z czasem transferowany, a wraz z nim wzrastać będzie zaangażowanie oddziału polskiego, w którym zatrudnienie znajdą polscy inżynierowie i którzy z czasem będą przejmować kompetencje od integratora, by w przyszłości samodzielnie wprowadzać kolejne generacje rodzimych aut elektrycznych – powiedział szef EMP.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w 2016 roku, założyły ją koncerny energetyczne PGE, Energę, Eneę oraz Tauron.

Jednocześnie od dawna wiadomo, że zapisana w planie Rozwoju Elektromobilności obietnica Morawieckiego dotycząca miliona aut elektrycznych w Polsce do 2025 roku jest mrzonką. Dziś jest u nas zarejestrowanych 3,5 tysiąca "elektryków".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.