Alarmujące wyniki badań. W kartonach do pizzy znaleziono szkodliwą dla zdrowia substancję

W dwóch trzecich przebadanych kartonów do pizzy znaleziono szkodliwą dla zdrowia substancję - bisfenol A.
W dwóch trzecich przebadanych kartonów do pizzy znaleziono szkodliwą dla zdrowia substancję - bisfenol A. 123rf.com
Wydawałoby się, że ciągnący ser i drożdżowe ciasto pizzy wystarczą, żeby włoska potrawa nie należała do grona najzdrowszych dań. Tymczasem okazuje się, że pizza może mieć jeszcze jeden „grzeszny” składnik, obniżający jej, i tak już niskie, walory zdrowotne. Jak wykazały najnowsze badania włoskich naukowców, w kartonach do pizzy wykryto szkodliwą substancję - bisfenol A, który w kontakcie z jedzeniem przenika do niego.


Bisfenol w kartonach
Bisfenol A to związek wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, głównie plastiku. Według badań naukowych niekorzystnie działa na ludzkie zdrowie, rozregulowując gospodarkę hormonalną. Tymczasem właśnie tę substancję znaleziono w dwóch trzecich kartonów do pizzy we Włoszech.

Podczas badań kartonów we włoskich pizzeriach, które przedstawił miesięcznik „Salvagente”, wykryto, że w dwóch na trzy opakowania do pizzy stwierdzono zwiększoną zawartość bisfenolu A, przekraczającą dopuszczalne normy dla plastikowych pojemników. Badania laboratoryjne wykazały, że szkodliwy związek przechodzi z kartonu na wypiek i w ostateczności trafia do brzucha konsumenta.

Pudła z recyklingu
Jak zwracają uwagę autorzy badania, nie istnieje coś takiego, jak dopuszczalna ilość bisfenolu w kartonach na pizzę. Przyczyna jest prozaiczna - nikt zwyczajnie nie spodziewał się go tam znaleźć. Eksperci twierdzą, że substancja trafiła do pudełek, ponieważ opakowania zostały wyprodukowane z papieru poddanego recyklingowi. To z kolei jest we Włoszech zabronione.


Problem może mieć znacznie szerszy zasięg, niż Włochy. Badaniom poddano bowiem nie tylko włoskich producentów kartonów do pizzy, ale również największych zagranicznych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.