Szokujące wyznanie warszawskiego przedsiębiorcy. Tak rząd "odzyskuje" pieniądze z VAT

Skarbówka zniszczyła życie warszawskiego przedsiębiorcy. Jego firma jest zrujnowana, na kontach siedzi komornik, niedługo może stracić dom, który jest zabezpieczeniem kredytu.
Skarbówka zniszczyła życie warszawskiego przedsiębiorcy. Jego firma jest zrujnowana, na kontach siedzi komornik, niedługo może stracić dom, który jest zabezpieczeniem kredytu. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Sąd sądem, a i tak o wszystkim decyduje skarbówka – żali się pan Robert, prowadzący od prawie 30 lat firmę handlującą metalami. Choć po tym, co zaserwowała mu polska skarbówka, o żadnym prowadzeniu nie ma mowy. Jego firma jest zrujnowana, na kontach siedzi komornik, niedługo może stracić dom. Mimo iż wygrał ze skarbówką w sądzie, ta nie zamierza zwracać mu należnego podatku.


Niesłuszne oskarżenia
Pełną historię pana Roberta, warszawskiego przedsiębiorcy, opisała „Gazeta Wyborcza". Mężczyzna prowadzi firmę kupującą metale w Polsce i sprzedającą je do Niemiec. Kupując w Polsce płaci 23 proc. VAT, a gdy eksportuje, sprzedaje bez VAT. Wymaga to finansowania VAT przez okres ok. dwóch miesięcy, więc pan Robert zaciągnął w bankach kredyty na ponad 2 mln zł.


W 2018 r. przedsiębiorca dowiedział się od skarbówki, że nie należy mu się zwrot VAT, ponieważ urzędnicy nie mogą ustalić, skąd pochodzi towar. Mimo iż pan Robert przedstawiał wszystkie wnioski dowodowe, urząd kolejno je odrzucał. Ostatecznie pod koniec roku wydał klauzulę o natychmiastowej wymagalności kwot VAT określonych w nieostatecznej decyzji w sumie 2,8 mln zł.


Wszechmocna skarbówka
Od tamtej pory życie pana Roberta jest jedną wielką męką. Skarbówka zablokowała mu konta, zabrała oszczędności i możliwość wypłaty wpływów z emerytury, a także poinformowała kontrahentów, by nie przesyłali przedsiębiorcy pieniędzy za usługi. Jednocześnie wstrzymano mu zwrot podatku VAT za październik i listopad 2017 r.


Mimo iż w listopadzie 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał rację pana Roberta i ogłosił dwa wyroki na jego korzyść, skarbówka do dziś nic z tym nie zrobiła. Na koniec okazuje się, że wyrok sądowy jest w przypadku skarbówki nieprawomocny - to Izba Administracji Skarbowej decyduje o uwzględnieniu wyroku sądu w swoim postanowieniu.

Życie przedsiębiorcy w Polsce
To niepierwsza historia z wszechmocną skarbówką w tle. Ostatnio opisywaliśmy przypadek innego przedsiębiorcy, Leszka K., który został oskarżony przez skarbówkę o uczestnictwo w oszustwie podatkowym. Jak się okazało, niesłusznie, jednak dziecko zdążyło zostać wylane z kąpielą.

Na wieść o rzekomym oszustwie kontrahenci spółki Leszka K. zrezygnowali ze współpracy z firmą. Choć sąd przyznał, że dobra osobiste przedsiębiorcy zostały naruszone, ani nie przyznał mu zadośćuczynienia, ani nie ukarał skarbówki.

W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki zapewnia o wyjątkowej trosce, jaką rząd otacza polskich przedsiębiorców oraz o sprawnym odzyskiwaniu pieniędzy z VAT. Jak oszacowało Ministerstwo Finansów,  w ciągu dwóch lat z uszczelnienia poboru VAT udało się odbudować wpływy na poziomie 17,4 mld zł.

Jest to i tak mniej, niż zapowiadał Morawiecki, który przekonywał, że w samym tylko 2018 roku luka zmniejszy się o 12 – 13 mld złotych. Patrząc na historie polskich przedsiębiorców, ciekawe, czyim kosztem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe