Afera wokół Okęcia. Lotnisko miało zawrzeć wartą ponad 700 mln zł umowę z naruszeniem zasad

Umowa na najem powierzchni sklepowych na Okęciu ma wartość około 710 mln złotych.
Umowa na najem powierzchni sklepowych na Okęciu ma wartość około 710 mln złotych. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Postępowanie w sprawie wyłonienia najemcy sklepów bezcłowych na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie miało się toczyć z naruszeniem standardów i przy prawdopodobnym „ustawianiu” postępowania pod jednego z uczestników. Portal Business Insider drobiazgowo odtworzył wydarzenia sprzed roku, które dziś doprowadziły do konfliktu między lotniskiem a jednym z potencjalnych chętnych.


Jeszcze w 2017 Państwowe Porty Lotnicze rozpisały przetargi na najem powierzchni sklepowej w lotniskowych terminalach Okęcia. Postępowania zostały rozwiązane z końcem roku, a w ich miejsce firma podjęła negocjacje z wybranymi firmami. W gruncie rzeczy chodziło o dwóch rywali: Lagardere Travel Retail (LTR) oraz Baltonę - przypomina Business Insider.

Ostatecznie wygrała ta druga i – jak sugeruje BI – nie odbyło się to „czysto”. Oferta Baltony miała wpłynąć aż sześć dni po złożeniu oferty LTR i miała być zaledwie kilkanaście tysięcy zł korzystniejsza niż oferta LTR (przy całej wartości kontraktu sięgającej 710 mln zł za 9-letni najem powierzchni). W obu ofertach oszacowano też potencjalną sprzedaż na tej powierzchni na identyczną kwotę w perspektywie wspomnianych 9 lat.

Baltona zwycięża
Mimo wątpliwości, jakie rodzi ta sytuacja (a BI dowodzi też, że między menedżerami PPL i Baltony dochodziło w tym czasie do regularnych kontaktów), postępowanie zostało rozstrzygnięte na korzyść Baltony.

– Zachowanie PPL może zaszkodzić pożytkowi publicznemu – komentuje Marcin Waszak, koordynator Paktu Uczciwości z forumIdei Fundacji im. Stefana Batorego. – Mam tu na myśli m.in. problemy z dostępem pasażerów do usług i towarów oferowanych na lotnisku przez najemców, które mogą być konsekwencją niejasności prawnych przy zawieraniu umowy i wynikających z tego procesów sądowych – kwituje. Dodatkowo, sprawa łamie zaufanie do publicznych zamawiających.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy