Uniwersytet Warszawski tworzy nowy kierunek studiów. Pierwszy taki w Polsce

Uniwersytet Warszawski będzie drugą uczelnią w Europie, na której można studiować język migowy.
Uniwersytet Warszawski będzie drugą uczelnią w Europie, na której można studiować język migowy. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Po raz pierwszy w historii polskich uniwersytetów będziemy mieć kierunek poświęcony w całości polskiemu językowi migowemu – zapowiada UW. Dwuletnie studia mają nowatorski charakter: podobny kierunek istnieje wyłącznie na Uniwersytecie Karola w Pradze. I są dosyć elitarne: liczba miejsc została ograniczona do 40.


Zgodnie z zapowiedziami kierownika pracowni lingwistyki migowej UW, Pawła Rutkowskiego, kierunek ma się nazywać filologia polskiego języka migowego. Chętni nie muszą znać już języka migowego. Bardziej liczy się motywacja i wiedza o funkcjonowaniu lokalnych języków migowych, których na świecie jest około dwustu.

Najważniejsze jest zaangażowanie
– Ważne, by przyszli ludzie naprawdę zmotywowani, tacy, którzy potem będą chcieli angażować się w pracę z głuchymi jako tłumacze, specjaliści – cytuje Rutkowskiego portal Puls HR. Są to jednak studia drugiego stopnia: zatem są kontynuacją wcześniejszej nauki czy też podjęciem pokrewnych lub zupełnie nowych studiów. Należy mieć już dyplom licencjata, magistra lub równoważny dokument zagraniczny.

– Intensywny kurs będzie trwał dwa lata. Mogą w nim wziąć udział np. absolwenci dowolnego kierunku licencjackiego, np. psycholog, który chciałby pracować z głuchymi; informatyk, który chce tworzyć rozwiązania dla głuchych, czy dowolny specjalista pracujący z głuchymi – kwituje badacz z UW.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.