Uniwersytet Warszawski tworzy nowy kierunek studiów. Pierwszy taki w Polsce

Uniwersytet Warszawski będzie drugą uczelnią w Europie, na której można studiować język migowy.
Uniwersytet Warszawski będzie drugą uczelnią w Europie, na której można studiować język migowy. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Po raz pierwszy w historii polskich uniwersytetów będziemy mieć kierunek poświęcony w całości polskiemu językowi migowemu – zapowiada UW. Dwuletnie studia mają nowatorski charakter: podobny kierunek istnieje wyłącznie na Uniwersytecie Karola w Pradze. I są dosyć elitarne: liczba miejsc została ograniczona do 40.


Zgodnie z zapowiedziami kierownika pracowni lingwistyki migowej UW, Pawła Rutkowskiego, kierunek ma się nazywać filologia polskiego języka migowego. Chętni nie muszą znać już języka migowego. Bardziej liczy się motywacja i wiedza o funkcjonowaniu lokalnych języków migowych, których na świecie jest około dwustu.

Najważniejsze jest zaangażowanie
– Ważne, by przyszli ludzie naprawdę zmotywowani, tacy, którzy potem będą chcieli angażować się w pracę z głuchymi jako tłumacze, specjaliści – cytuje Rutkowskiego portal Puls HR. Są to jednak studia drugiego stopnia: zatem są kontynuacją wcześniejszej nauki czy też podjęciem pokrewnych lub zupełnie nowych studiów. Należy mieć już dyplom licencjata, magistra lub równoważny dokument zagraniczny.

– Intensywny kurs będzie trwał dwa lata. Mogą w nim wziąć udział np. absolwenci dowolnego kierunku licencjackiego, np. psycholog, który chciałby pracować z głuchymi; informatyk, który chce tworzyć rozwiązania dla głuchych, czy dowolny specjalista pracujący z głuchymi – kwituje badacz z UW.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.